Xiaomi'nin Son Kurbanı LG Oldu

Xiaomi’nin akıllı telefon dünyasındaki önlenemez yükselişi devam ediyor. Çinli teknoloji devi Xiaomi'nin son kurbanı LG oldu ...
30 Ekim 2014 21:47
Xiaominin Son Kurbanı LG Oldu
Çinli markaların gündemimizde sık sık yer edindiklerini mutlaka fark etmişsinizdir. OPPO R5 ve N3 gibi, Xiaomi Mi4 gibi güzel ve güçlü akıllı telefonları es geçmek, teknoloji okuruna ihanet sayılırdı doğrusu.
 
 
Yakın takipte olduğumuz Çinlilerden biri de, Xiaomi. Türkiye’de adı sanı pek bilinmeyen bu üretici, kendi anavatanında açık ara farkla en çok satılan akıllı telefonlara imza atmasıyla biliniyor. Lenovo ile ölümüne rekabet eden ve akıllı telefon alanında zafere erişen Xiaomi, IDC’nin ilan edilen yeni raporuna göre, dünyanın en çok akıllı telefon satan üçüncü şirketi olmayı başardı.
 
Xiaomi’nin başarısına detaylı olarak değinmeden önce, mobil cihaz sektörünün bu yıl ne kadar hareketli bir dönem geçirdiğini kısaca özetleyelim.
 
Akıllı telefon satışları bu yıl tavan yaptı ve Xiaomi’nin bu sürece katkısı çok büyük
 
IDC’nin rakamları, akıllı telefon üreticilerinin 2014 yılı üçüncü çeyreğinde elde ettikleri rakamları ortaya koyuyor. Tablolar, 2014 yılı 3. çeyreğinde toplam 327.600.000 adet cihaz satıldığını gösteriyor. Bu değer, 2013 yılının aynı dönemine kıyasla %25,2 daha cihazın sahibine gönderildiğini ispatlıyor. Bu miktarın bu yıl için bile fazlasıyla yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim, 2014 yılı ikinci çeyreğinde yalnızca 301,3 milyon cihaz satılmıştı. Ekim ayında sona eren üçüncü çeyrek, bir önceki döneme göre %8,7 artış yaşanan bir bolluk dönemi olarak tanımlanabilir.
 
 
Merkez ofisi Pekin’de bulunan Xiaomi’nin sektöre etkisi de böylelikle ortaya çıkmış oluyor. Çin’in ardından, Hindistan’da da faaliyet göstermeye başlayan üretici, bu ülkelerdeki satış rakamlarını %211,3 artırarak toplamda 17,3 milyon adet Android telefonu elden çıkarmayı başarıyor. Ülkemizde son derece aktif faaliyet gösteren LG ise, 16,9 milyon üniteyle sınırlı kalarak, tarihinde ilk defa Xiaomi’nin gerisinde seyrediyor.
 
Satışlarda büyük ölçüde kan kaybeden Samsung’un ise hala liderliği elinde tuttuğunu görüyoruz. Toplamda 78,3 milyon adet Galaxy akıllı telefon gönderimi gerçekleştiren Güney Koreli teknoloji devi, hızla yükselmekte olan Xiaomi için şimdiden bir önlem almazsa, önümüzdeki yıllarda Çinlilere yenik düşebilir.
technolabs
Etiketler : LG , Oppo N3 , Oppo R5 , Xiaomi , Xiaomi Mi4
360154
Bu haberler ilginizi çekebilir