WhatsApp, Mavi Tik Özelliğini Kaldırıyor Mu?

WhatsApp'ın geçtiğimiz haftalarda uygulamaya koyduğu okundu anlamına gelen mavi tik, kullanıcıların büyük bir kısmından tepki çekti. WhatsApp, mavi tik özelliğini kaldırıyor mu?
17 Kasım 2014 18:16
WhatsApp, Mavi Tik Özelliğini Kaldırıyor Mu?
Geçtiğimiz hafta WhatsApp'a gelen güncellemeyle beraber ortaya çıkan mavi tik ya da başka bir hitapla mavi işaret, karşı tarafın mesajı okuyup okumadığını gösteriyordu.
 
 
Yani mesajı okuduğunuz an karşı tarafa mavi tik gidiyor, karşı taraf da "hımm mesajı okumuş yani" demeye başlamıştı. Tabi bu kadar şeffaflık, WhatsApp kullanıcılarını memnun etmedi.
 
 
İş gizlilik ihlaline kadar gidebilir
 
Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Christian Solmecke'e göre mavi işaret, gizlilikle ve kanunlarla ilgili nedenler dolayısıyla yasalara aykırılık arz ediyor. WhatsApp'ı hukuki süreç pek endişelendirmiyor. Fakat kullanıcıların verdiği tepkiler firma için daha büyük bir sorun. 
 
Pek çok kullanıcı, fazla şeffaflık olan mavi okundu işaretinden rahatsız. Uygulamayı kullanmayı bırakanlar da pek azımsanacak rakamlarda değil.
 
Mavi işaretsiz yeni bir sürüm geliyor
 
WhatsApp'tan durumla ilgili açıklama da gecikmedi. Firma, yeni bir beta sürüm üzerinde çalışma yapıyor. Mavi işaret tamamen hayatımızdan çıkmayacak ama kullanıcılar, istedikleri zaman bu işlevi pasif hale getirebilecekler. 
 
Bu noktada da akıllara şu soru işareti takılıyor. Bunu bir seçenek olarak sunulduğunda, kapatmak karşı taraf için bir güvensizlik kaynağı olabilir mi? 
 
Bakalım mavi işaret uygulaması ne kadar daha devam edecek?
shiftdelete
953063
Bu haberler ilginizi çekebilir