USB Type-C Yaygınlaşıyor

Mobil cihaz üreticisi Çin'li Xiaomi de USB Type-C kullanan firmalar arasına katıldı. H3Y kod adlı orta seviye bir tablet üzerinde çalışan Xiaomi, cihaza USB Type-C entegre etmeyi düşünüyor. Xiaomi H3Y'nin detayları bu haberde.
19 Nisan 2015 17:43
USB Type-C Yaygınlaşıyor
Akıllı telefonlarda bağlantı portları uzun zamandır değişmiyor. iPhone modelleri uzun zamandır Lightning portu ile yoluna devam ederken, Android ve Windows Phone cephesinde ise yıllardır MicroUSB 2.0 bağlantı portu kullanılıyor.
 
 
Bir süredir gündemde olan bağlantı ise, hiç kuşkusuz her iki taraftan USB takılabilen ve çok falza işlevi olan USB Type-C portu. Yakın zaman önce Nokia N1 tablette gördüğümüz bu portu, görünüşe göre ilerleyen dönemde çok daha fazla modelde göreceğiz.
 
Bugün Çin bölgesindeki çeşitli kaynakların paylaştıklarına göre Xiaomi, USB Type-C portuna sahip bir model üzerinde çalışıyor. Upleaks'in paylaşımına göre CM865 kod adlı cihaz, birkaç Tayvanlı kaynağın belirttiğine göre H3Y kod adına sahipken, MediaTek MT6795 işlemci ve Android 5.0 ile duyurulacak.
 
Model hakkındaki bilgiler çok taze olmasına karşın, çeşitli Çinli haber kaynakları, cihazın yeni Redmi Note modeli olacağı ve 5.5 inç Full HD ekran, 13 Megapiksel kamera, 5 Megapiksel ön kamera gibi özellikler ile geleceğini iddia ediyor.
 
Xiaomi'nin bu alanda ilk adımları atan markalardan olması, pazardaki ilerleyişi için olumlu yorumlanabilir. Ayrıca Xiaomi, USB Type-C portunu ilerleyen dönemde duyuracağı Mi5 adlı amiral gemisi modelinde de kullanabilir.
shiftdelete
198947
Bu haberler ilginizi çekebilir