Uçuş Sırasında Telefon Kullanabileceğiz!

Uçuş esnasında yolcuların güvenliklerini tehlikeye atmamak için kapatılması zorunlu kılınan mobil cihazlar artık kullanılabilir olacak. Yani Uçuş Sırasında Telefon Kullanabileceğiz!
29 Eylül 2014 11:11
Uçuş Sırasında Telefon Kullanabileceğiz!
Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi olarak da bilinen "Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı" EASA (European Aviation Safety Agency) büyük bir yeniliğe imza atarak, Avrupa genelindeki uçuşlar için cep telefonu ve benzeri cihazlara özgürlük dedi! Böylece şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri öncelikli olmak üzere bazı ülkelerde, sadece belirli havayolları şirketlerinin esneklik sağladığı katı kural artık geçerli değil. Bildiğiniz gibi uçuşlarda yolcu güvenliği için mutlaka kapalı tutulması salık verilen çok sayıda elektronik ürün söz konusuydu.
 
Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı'ndan gelen açıklamaya göre bundan sonra yolcular bütün yolculuk boyunca akıllı telefon ve tabletlerini istedikleri gibi kullanabilecekler. Gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı ve uçakların buna göre tekrar ayarlanacağı bilgisi de verilirken, bu rahatlığın "gerekli şartları" karşılayan havayolu firmaları için geçerli olduğu ekleniyor.
 
Esnekliğin de sınırları var!
 
İsteyen her havayolunun hazırlıklar tamamlandıktan sonra geçersiz kılabileceği bu kuralın yokluğu ile birlikte, söz konusu şirketlere daha yoğun talep olacağı tahmin ediliyor. Yaklaşık 3 bin metre için geçerli olan bu esnekliğin, daha yüksek uçuşlarda geçerliliğini yitireceği de bir başka dipnot. Ülkemiz ise EASA'nın bir parçası olmadığı için şimdilik benzeri bir çalışma hayata geçirilmiş değil.
shiftdelete
322596
Bu haberler ilginizi çekebilir