Türkiye'de WhatsApp İçin Çok Önemli Hukuksal Gelişme!

Ülkemizde WhatsApp konusunda emsal teşkil edecek bir gelişme yaşandı.
25 Aralık 2017 20:12
Türkiyede WhatsApp İçin Çok Önemli Hukuksal Gelişme!
WhatsApp üstünden yapılan dolandırıcılık olayları sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok yerinde yaşanıyor. Ülkemizde bu konuyla ilgili önemli bir adım atıldı. Bir avukatın yaptığı şikayet üzerine, savcılık ülkemizde faaliyet gösteren bir İtalyan şirket hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçundan dava açtı.
 
 
DAVA AÇILDI
 
"WhatsApp uygulamanızın süresi dolmak üzere, yenileyiniz" şeklinde gelen mesajlara ve akabinde kullanıcıdan kesilen ücretlere ilişkin yapılan şikayetlerde şimdiye kadar konunun hukuki olduğu gerekçesiyle ve hukuk mahkemelerinde alacak davası açılması gerektiğinden bahisle takipsizlik kararı veren savcılık, bu kez benzer spam mesajlara ilişkin yapılan bir şikayette İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde "Bilişim Sistemleri, Banka veya Kredi Kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" suçundan dava açtı. Böylece spam mesajlar nedeniyle kesilen ücretlerin sadece tüketici mahkemelerini ilgilendiren bir hukuki alacak sorunu olmadığı, tüketiciye gönderilen spam mesajlarının ve bu mesajlar karşılığında kesilen ücretlerin dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirileceği savcılık tarafından kabul edildi. Son sözü davaya bakan mahkeme söyleyecek.
 
Müşteki Avukatı yaptığı açıklamada, şüpheliler tarafından mağdur edilen tüm vatandaşların, ellerindeki bilgi ve belgeleri yargı organlarıyla paylaşmasını istedi.
 
teknokulis
Etiketler : spam mesajlar , Whatsapp
160065
Bu haberler ilginizi çekebilir