Türkiye'de Satılacak Galaxy Note 4 Hangi Model Olacak?

Bildiğiniz üzere yeni Galaxy Note 4'ün iki farklı modeli var ve bu modeller farklı donanımsal özellikler sunuyor. Bir tarafta 2,7 GHz hızında çalışan Snapdragon 805 işlemcisi, bir tarafta da 64 bit desteğine sahip yeni nesil Exynos 5430 Octa işlemcisi. Türkiye'de Satılacak Galaxy Note 4 Hangi Model Olacak?
02 Ekim 2014 21:39
Türkiyede Satılacak Galaxy Note 4 Hangi Model Olacak?
Samsung, Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 modellerinden günümüzde üst seviye modellerini iki farklı işlemci platformuyla çıkartıyor. Bunlardan bir tanesi Exynos işlemcilerini kullanan modellerken, bir diğeri ise özellikle LTE bazlı pazarlarda kullanılan Qualcomm çözümleri.
 
Eski modelleri biraz hatırlayalım
 
Galaxy Note 2, global olarak Exynos 4 Quad işlemcisiyle pazara sunulmuş, ABD gibi LTE'nin yaygın olduğu pazarlarda ise çift çekirdekli Snapdragon S4 işlemcisiyle pazara sunulmuştu. Zira Galaxy Note 3'te durum biraz daha farklı oldu.
 
LTE'ye geçen ülkelerin sayısı arttıkça, Samsung artık daha çok Snapdragon işlemcili sürümlere ağırlık vermişti. Galaxy Note 3'ün global versiyonu Snapdragon 800 işlemcisinden gücünü alıyordu. Oyunlarda daha yüksek seviye sunan bu sürüm, daha az ısınıyor ve 4K video kaydı yapabiliyordu.
 
Türkiye'ye de N900'ün farklı bir sürümü olan N9000Q modeli gelmişti. Bu işlemci, Exynos 5420'den gücünü alıyordu.
 
Performans olarak Snapdragon 800'lü kardeşinden geride kalan Exyos 5420, Türkiye'deki kullanıcılar için biraz üzücü bir detay olmuştu. Peki şimdi Samsung, Türkiye'de hangi Galaxy Note 4 sürümünü satacak. En çok merak edilen konu bu.
 
Galaxy Note 4, Türkiye'ye hangi işlemciyle geliyor?
 
Samsung Türkiye'den aldığımız bilgiye göre, Türkiye'de Galaxy Note 4'ün SM-N910C sürümü satışa sunulacak. Resmi olarak açıklama bu yönde.
 
SM-N910C sürümü, Samsung'un yeni nesil Exynos 5433 işlemcisini kullanıyor. Peki bu bir avantaj mı dez avantaj mı?
 
Galaxy Note 4'te Snapdragon 805 ile Exynos 5433'un farklılıkları
 
Galaxy Note 4'te artık tüm sürümler LTE desteğine sahip. LTE tarafındaki tek farklılık, sunulan LTE hızları. Türkiye'de zaten şimdilik LTE desteği olmadığı için, bu madde çok önemli değil.
 
Qualcomm, sürekli kendini tekrarlamaya başladı
 
Qualcomm'un hala yeni nesil işlemci mimarisine sahip Snapdragon 810'u sunmaması nedeniyle, üst seviye ürünlerde üreticiler bu işlemciye tam olarak iştahlı olarak yaklaşmıyor. Sebebi de grafik işlemci haricinde Snapdragon 801'e göre çok farkın olmaması. Salt çekirdek performansı olarak hala ARM Cortex A15 kırması Krait ile yetiniliyor.
 
Snapdragon 800'ün grafik işlemcisi değiştirilmiş sürümü diyebileceğimiz Snapdragon 805'i, ABD başta olmak üzere LTE pazarının olduğu ülkelerde kullanacak olarak Samsung, global olarak yeni hazırladığı Exynos işlemcili ve 64 bit desteğine sahip Galaxy Note 4'ü kullanacak.
 
Sadece Exynos 5433 işlemcili Galaxy Note 4 64 bit desteğine sahip olacak
 
Snapdragon 805 işlemcisini kullanacak SM-910S, bir diğeri ise Exynos 5433 işlemcisini kullanan SM-910C modelinden oluşacak Galaxy Note 4 modellerinden, Exynos işlemcili olanı bariz daha performanslı yapıda olacak.
 
Snapdragon 805 işlemcili olan sürüm 2.7 GHz hızında çalışan Krait 450 çekirdeğinin 4'ünü kullanacak. Ayrıca grafik tarafında ise cihazda Adreno 420 grafik işlemcisi yer alacak. Modelde, Note 3'teki gibi  LPDDR3 3 GB RAM kullanılıyor.
 
Snapdragon 805'i bir kenara bırakalım. O işlemci biz teknoloji severleri artık heyecanlandırmıyor. Yıllardır hayatımızda olan Snapdragon 800 ile sadece farkı grafik işlemcisi diyebiliriz. İki model arasındaki performans farkı bariz olmasın diye, Samsung Exynos'un hızını aşağıda tutmuş. Snapdragon'lu sürümü de 2.7 GHz gibi ciddi bir seviyeye çıkartmış. Kısaca 5433 hem daha performanslı hem de daha verimli.
 
Exynos 5433'e bir göz atalım
 
Exynos 5433'e bakacak olduğumuzda ise 64 bit destekli ARM Cortex A57 ve A53 işlemci çekirdeklerinin 4+4 olarak bir arada kullanıldığını görüyoruz. ARM Cortex A57 çekirdekleri 1.9 GHz hızında çalışırken, ARM Cortex A53 işlemci çekirdekleri ise 1.3 GHz hızında çalışıyor. 
 
Samsung, toplamda 8 çekirdeğe sahip bu işlemciye, yük durumunda beraber çalışma hakkı da tanımış. Yani bu sefer 8 çekirdekten ihtiyaca göre hepsinden faydalanabileceğiz. Bu işlemci seçeneğinde ARM Mali-T760 grafik işlemci ve yine 3 GB RAM kullanılıyor.
 
 
ARM Mali-T760'a baktığımzıda ise Tegra K1'deki grafik işlemciyle berabersektördeki en güçlü grafik işlemcisi karşımızda. 
 
Karşılaştırdığımızda
 
Snapdragon 800 ile 805 arasındaki fark sadece grafik tarafında görülecek bir durum. Onu da QHD'nin istediği performansla nötrleyecek diyebiliriz. Yani Snapdragon 805 işlemcili Note 4, çözünürlüğün artmasıyla beraber devrimsel bir performans artışı sunmayacak. Fakat Exynos sürümünde işler tamamen farklı.
 
ARM'ın 64 bit desteğine sahip yeni nesil işlemci mimarisini kullananExynos 5433, toplamda 8 çekirdeği karışık kullanabilmesi ve güçlü grafikişlemcisiyle önceki seriden iki kat daha yüksek işlem gücü sunuyor.
 
Tek sorun, Samsung'un Exynos için geliştiricilere imtiyazlar vermesi.Snapdragon bu konuda daha şanslı. Çünkü Nexus'lar da bu işlemcileri kullanıyor.
shiftdelete
997216
Bu haberler ilginizi çekebilir