Sony Yeni Kamera Sensörünü Tanıttı

Sony yeni kamera sensörünü tanıttı ! Sony, mobil cihazlar için geliştirdiği yeni Exmor RS sensörünü duyurdu. Mobil kameraları bir üst seviyeye taşıyacak olan yeni sensörü özel yapan detay ise faz algılama özelliği.
17 Kasım 2014 18:16
Sony Yeni Kamera Sensörünü Tanıttı
Sony, bilindiği üzere sadece akıllı telefon üreticisi değil aynı zamanda mobil cihazlar için bileşen üreticisi. Adından en çok bahsettirdiği alan ise kamera sensörleri. 
 
Apple ve sektörün önde gelen bir çok üreticisinin Sony tarafından üretilen kamera sensörlerini kullandığını da ayrıca belirtelim.
 
 
Sony, mobil cihazlar için geliştirdiği kamera sensörlerine bugün bir yenisini daha ekledi. Japon teknoloji devinin duyurduğu yeni Exmor RS IMX230 sensör, yapısal olarak üst üste yığılmış bir görüntüleme sensörü ve Xperia Z3'te kullanılan 21 megapiksellik 1/2,4 inç boyutundaki sensörle aslında aynı.
 
 
Ancak onu şu ana kadarki sensörlerden ayıran tarafı faz algılamaya sahip oluşu. Genel olarak Sony'nin aynasız makinelerinde karşılaştığımız faz algılama, bu sensör sayesinde mobil cihazlarda da karşımıza çıkacak ve 192 noktaya netleme yapabilecek.
 
Hatta Sony'nin A5100 aynasız modelinin 179 nokta faz algılamaya sahip olduğunu söylersek sensörün teoride ne kadar başarı olduğunu gözler önüne sermiş oluruz. HDR özelleği sayesinde yüksek kontrastlı sahnelerde çekim yapmayı kolaylaştıran bu sensör ayrıca hareketli nesnelerin yakalanmasını da kolaylaştırıyor.
 
Nisan ayında sevkiyatına başlanacağı açıklanan yeni sensörün fiyatı ise 18 dolar olarak açıklandı. Bu sensörün Xperia Z4'te kullanıp kullanılmayacağı ise henüz bilinmiyor.
shiftdelete
215329
Bu haberler ilginizi çekebilir