Sony, Xperia ve Bravia'dan Vazgeçiyor Olabilir

Sony, Xperia ve Bravia'dan vazgeçiyor olabilir ...Geçtiğimiz yıl Vaio markasını satan Sony, bu yıl da umduğunu bulamadığı Xperia ve Bravia markalarını elden çıkarabilir.
15 Ocak 2015 17:58
Sony, Xperia ve Braviadan Vazgeçiyor Olabilir
iOS ile yeni bir akım yaratan Apple ve Her ne kadar son dönemlerde satışlarında düşme olsa da Android ekosisteminin satış lideri Samsung'un ilk iki sırada olduğu akıllı telefon ve tablet pazarında, üçüncü sırada Lenovo ve dördüncü sırada da Xiaomi gibi markalar bulunuyor.
 
İlk on ismin içerisine HTC ve Sony gibi markalar girmekte epey zorlanıyor. Özellikle Çinli üreticiler pazarı ciddi bir şekilde domine etmiş durumdalar.
 
Sony Mobile tarafında işlerin pek de iyi gitmediği uzun zamandır biliniyor. Vaio adlı dizüstü bilgisayar markasını geçtiğimiz yıl elinden çıkartan firma, zarar etmemek için Xperia ve Bravia gibi markalarını da elden çıkarabilir. 
 
 
Böylece Sony Ericsson birleşmesiyle beraber girdiği akıllı telefon arenasından Sony, uzun yıllar sonra tamamen çıkabilir.
 
Reuters'a göre her ihtimal masada
 
Televizyon arenasında LG, Samsung ve pek çok önemli markanın arkasında kalan Sony, satış rakamları açısından tatmin olmuyor. Aynı şekilde mobil tarafta Xperia ürünlerinin de satışı iyi gitmiyor.
 
Reuters tarafından yapılan haberde, şirketin CEO'sunun şu görüşüne de yer veriliyor. Artık hiç bir işletmenin aynı sektörde devam edemeyeceğini savunan firma, kendilerini daha iyi oldukları konulara kanalize edebilir.
 
Satış rakamları geride kaldı
 
Sony'nin Xperia modellerinde 2014 mali yılındaki satış rakamları ilk olarak 50 milyon olarak öngörülmüş, daha sonra bu rakam 41 milyona çekilmişti. Ama o rakamı bile yakalayamama ihtimali söz konusu.
 
Xiaomi ve Huawei gibi firmaların bile 60 milyon barajına yaklaştığı pazarda bu durum, Sony için oldukça üzücü.
 
Şimdilik Mart 2015'te sona erecek mali yılla beraber firmanın bir karar alması beklenmiyor. Gelecek mali tabloya göre firma, 2015 yılı içerisinde bu markaları elden çıkarabilir ya da yeni stratejiler belirleyebilir.
shiftdelete
112364
Bu haberler ilginizi çekebilir