Silinen Dosyalarınızı Böyle Kurtarın

Bilgisayarınızda bulunan herhangi bir belgeyi, fotoğrafı vs. kaybetmek gerçekten çok sinir bozucu olabiliyor. Dolayısıyla sinirlerimize hakim olalım ve silinen dosyalarımızı bu programlarla kurtaralım.
31 Mart 2015 22:48
Silinen Dosyalarınızı Böyle Kurtarın
Bilgisayarınızda ki fotoğrafları kaybetmek gerçekten de sinir bozucu bir durum. Yok yanlışlıkla silinir, bilgisayarınıza format atarsınız gider, veri bozulması yaşanır, hafıza kartınız arızalanır vs. kısacası fotoğraf saklamak zor zanaat ve her an başlarına bir bela gelme olasılığı var. Bizde bu sebeple, kaybolan fotoğraflarınızı kurtarmak için bir kaç geri yükleme programı tanıtalım dedik.
 
Prensip olarak, siz fotoğraflarınızı silsenizde ya da içinde fotoğraflarınızın bulunduğu herhangi bir depolama aygıtına format atsanızda, aslında sildiğiniz şey sadece fotoğrafa giden linkler oluyor ve ana veri cihazınızda kalmaya devam ediyor tabi ki üzerine yeni fotoğraflar yada veriler kaydetmezseniz. Dolayısıyla bu şekilde kaybettiğiniz fotoğraflarınızı kurtarmaya yarayan programlar mevcut ve bu yazımızda size bir kaç örnek program tanıtacağız...
 
Karşınızda,  sizler için seçtiğimiz en iyi 5 fotoğraf kurtarma programı.
 
PhotoRec
 
 
PhotoRec ücretsiz bir program olup, iki farklı versiyonu bulunmakta. Biri komut istemi sistemi üzerinden çalışırken diğer versiyon sadece 64-bit windows desteklemekte. PhotoRec aralarında JPG, MSOffice, OpenOffice belgeleri de bulunan toplamda 440 farklı formatı destekleyen bir program. Bu program sadece fotoğraf kurtarma üzerine odaklanmıyor ve güvenli modda (mevcut dosyalarınıza asla zarar vermeyecek şekilde) çalışarak, desteklediği tüm formatlar üzerinden kayıp dosyaları araştırıp kurtarma işlemi yapmanıza olanak sağlıyor. Kısacası, hızlı,  güvenilir ve ücretsiz bir program.
 
Free Any Photo Recovery
 
 
Diğer bir ücretsiz uygulamamız da Free Any Photo Recovery yani FAPR. FAPR de kaybettiğiniz tüm fotoğraf, video ve ses dosayalarınızı geri kazanmanıza olanak sağlayan harika programlardan birisi, üstelik bu programı notebook, usb sürücüsü ya da harici bellek içinde kullanabilirsiniz.
 
Özellikle, depolama alanlarında kaybolan fotoğraflara odaklanan program, Sony hafıza kartı, Zip Diski, MMC kartı, hafıza kartı, flash kartlar, Secure Digital kartı, IBM Micro Drive, SD kart, XD kart, Hard Diskler  and Mini diskler gibi neredeyse tüm medya depolama aygıtlarında sorunsuz çalışabilmekte. Kolay arayüzü sayesinde, arama ve kurtarma işlemi de çok basit bir şekilde gerçekleşiyor ayrıca kurtarma işlemi yapılabilecek dosyaları önceden görüntüleyip aralarından seçim yapmak da mümkün.
 
Pandora Recovery
 
 
Pandora bilgisayar odaklı bir program olmakla beraber ücretsiz olarak sunuluyor. Pandora, tüm bilgisayarınızı tarayıp, yanlışlıkla silinen yada kaybolan dosyalarınızı buluyor. Eğer bu dosyalarınızın yerine henüz yeni veriler işlenmemişse, kurtarma işleminizi 100% başarıyla gerçekleştiriyor.
 
Pandora, ses dosyaları,  fotoğraf, video, belge gibi birçok dosya tipini de destekliyor. Uzun lafın kısası eğer dosyalarınıza dair en ufak bir ipucu bile varsa, Pandora onları kurtarmak için yeterli bir program.  
 
Undelete 360
 
 
Güçlü ve kullanışlı dosya kurtarma programlarına diğer bir örnek olarak Undelete 360'ı verebiliriz. Hard disk, USB, Floppy disk, dijital kamera gibi depolama aygıtları üzerinde kullanılabilen program, gördüğünüz üzere geniş bir kullanım alanına sahip.
 
Undelete 360, geri dönüşüm kutunuzdan, virüs sonucu kaybettiğiniz dosyalarınıza, yazılım-donanım Hard disk  çökmelerinden, beklenmeyen sistem kapanmalarına kadar nerde ne kadar kaybettğiniz dosyanız varsa hepsini kurtarmaya olanak sağlıyor. 
 
Program bu kadar iddialı olsa da biz yine de hatırlatalım, bu programlar hiç bir zaman 100% garanti vermiyorlar. En iyi sonuçlar yanlışlıkla silinen ve yakın zamanda kayblan veriler üzerinden alınıyor.
 
Stellar Phoenix Photo Recovery
 
 
Stellar Phoenix Photo Recovery, çokça tavsiye edilen ve güvenilir bir araç olup, silinmiş fotoğraflardan, müzik ve video dosyalarına kadar kurtarma yapabilen bir program. Hatta, format atılan hard disk, hafıza kartı yada harici diskler de başarılı sonuçlar alabiliyor.
 
Arayüzü çok kullanışlı ve kolay olan program, kurtarma işlemi uyguladığı dosyaları yine aynı isimlerle farklı bir dosya olarak kaydediyor ve bir seferde maksimum 2 TB'a kadar tarama işlemi yapabiliyor.
 
Buradan şunu da belirtelim, Stellar Phoenix Photo Recovery programı diğer 5 alternatif arasından en güvenilir olanı ve hemen hemen her tür dosyanız için kurtarma işlemi yapabiliyor ama diğer seçenekleri de denemekte fayda var tabi.
 
455923
Bu haberler ilginizi çekebilir