Samsung Microsoft'un parasını ödemiyor

Kendisine ait iki patentin Android üreticileri tarafından izinsiz olarak kullanıldığını öne sürerek 2011 yılından bu yana sayısız firmayı lisans bedeli ödemeye ikna eden Microsoft, ödeme takibini de hassasiyetle yerine getiriyor. Ancak Samsung Microsoft'un parasını ödemiyor , işte ayrıntılar...
04 Ağustos 2014 11:54
Samsung Microsoftun parasını ödemiyor
Firma son olarak Samsung'un her sattığı Android cihaz başına ödemesi gereken miktarı ödemediğini belirterek mahkemeye başvurdu. Firma Samsung'un akıllı telefon pazarındaki yükselişine güvendiğini ve bu bakımdan ödemeleri geciktirdiğini savunuyor. 
 
Samsung'un lisans bedeli ödememe konusundaki dayanağı ise Nokia'yı satın alan Microsoft'un kurallar gereği çapraz lisanslanmış patentlerini de boşa çıkardığını iddia ediyor. Bu bakımdan da ödeme yapmak istemiyor. 
 
Microsoft, Samsung'un böyle bir karar alması için mahkemeye başvurması gerektiğini ifade ediyor ve bir hakimin bu konu hakkında son kararı vermesini istiyor. Firma ayrıca anlaşmazlığın Samsung ile arasındaki uzun dönem ortaklığı etkilemeyeceğini de sözlerine ekliyor. 
 
Android ekosisteminin neredeyse yüzde 95'ini lisans anlaşması yapmaya ikna eden Microsoft, her satılan Android cihazından 5$-15$ arasında bedel alıyor ve yıllık 1.5 milyar dolara yakın gelir elde ediyor. Firmanın kendi platformu Windows Phone'dan elde ettiği gelir ise tahminlere göre 450 milyon dolar civarında.  
donanım haber
425984
Bu haberler ilginizi çekebilir