Samsung Galaxy S6 Vs. iPhone 6

Samsung Galaxy S6 Vs. iPhone 6 !.... Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S6 Apple’ın iPhone 6'sı ile cihazı ile karşılaştı. Bakalım tasarım ve teknik özelliklerin konuştuğu düelloyu kim kazandı?
07 Mart 2015 11:53
Samsung Galaxy S6 Vs. iPhone 6
Galaxy S6 ile büyük beğeni toplayan Samsung, sunum sırasında cihazın metal kasaya sahip olduğunu ancak iPhone 6 gibi bükülmediğini vurgulayarak rakibine taş atmıştı. Etkinlik sırasında ayrıca Galaxy S6 ve iPhone 6’nın kameraları da karşılaştırılmış ve Galaxy S6’nın daha iyi olduğu vurgulanmıştı.
 
 
İki rakibin üst düzey telefonlarını biz de sizler için mercek altına aldık. Galaxy S6 ve iPhone 6’nın detaylı karşılaştırmasında bakalım kazanan kim olacak. İşte merakla beklenen düello başlıyor.
 
Tasarım
 
Samsung, Galaxy S6 ile tamamı metalden oluşan bir kasaya geçiş yaptı. Oldukça kaliteli malzemeden üretilen bu metal alaşımın iPhone 6 gibi bükülmediği söyleniyor. Galaxy S6’nın hatlarını ortaya çıkartan bu tasarım ilk bakışta iPhone 6’ya benzerliği ile dikkat çekiyor. Ancak Galaxy S6’nın iPhone 6’dan farklı olarak Gorilla Glass 4'e sahip olması, Galaxy S6’nın dayanıklılık açıdan bir adım önde olmasını sağlıyor.
 
Galaxy S6 138 gram ağırlığa, iPhone 6 ise 129 gram bir ağırlığa sahip. Günlük kullanımda aradaki 11 gramlık farkın kullanıcıya çok az da olsa yansıyacağını düşünüyoruz. Renk konusunda ise Samsung rakibi Apple gibi beyaz, siyah ve altın renk seçeneklerine yer veriyor. Galaxy S6’nın ayrıca “Mavi” rengi de bulunuyor.
 
 
Kazanan: Berabere
 
Ekran
 
Galaxy S6; 557 ppi değerli 1440x2560 çözünürlükte Super AMOLED ekran ile karşımıza çıkıyor. iPhone 6’da ise 326 ppi değerli 750x1334 çözünürlüğünde IPS LCD bir ekran bulunuyor. Ekran karşılaştırmasında sadece verilere bakarak bile kazananın çok rahat bir şekilde Galaxy S6 olduğunu söyleyebiliriz.
 
 
Kazanan: Galaxy S6
 
Kamera
 
En çok merak edilen konulardan biri olan kamera bölümüne geldik. Samsung etkinlik sırasında Galaxy S6 cihazı ile çekilen fotoğrafları iPhone 6 ile karşılaştırmış ve Galaxy S6’nın daha iyi bir kameraya sahip olduğunu savunmuştu. Apple da Samsung etkinliği sonrası iPhone 6 ile çekilmiş fotoğrafları yayınlayarak dudak uçuklatmıştı.
 
Galaxy S6’da, 16 Megapiksel çözünürlükte f/1.9 diyafram değerli optik görüntü stabilizasyonu bulunan bir arka kamera bulunuyor. Bu kamera 30 FPS hızında 2K video çekme ve 60 FPS hızında Full HD video çekme özelliğine sahip. Galaxy S6’nın ön kamerası ise 5 Megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilirken 30 FPS hızında Full HD video çekim özelliği de sunuyor.
 
 
iPhone 6 ise 8 Megapiksel çözünürlükte 1.5µm sensör piksel boyutlu bir lens bulunuyor. Bu kamera ile 60 FPS hızında Full HD çözünürlükte videolar çekmek mümkün. iPhone 6’da optik görüntü stabilizasyonu yerine daha az özellik sunan dijital görüntü stabilizasyonu yer alıyor.
 
Ön kamera da ise 1.2 Megapiksel çözünürlüklü 720P video çekebilen bir lens yer alıyor. iPhone’un ön kamerasının sınıfta kaldığını çok rahat bir şekilde söylemek mümkün.
 
Kazanan: Galaxy S6
 
İşlemci
 
Galaxy S6’da 8 çekirdekli 64Bitmimarili Exynos 7420 işlemci bulunuyor. iPhone 6’da ise 64 Bit mimarili 2 çekirdekli Apple A8 işlemci yer alıyor. Bu iki işlemciyi Geekbench skorlarına göre değerlendirecek olursak Exynos 7420’nin çoklu çekirdek testinde Apple A8’den daha üstün olduğunu söyleyebiliriz. Tekli çekirdek testinde ise Apple A8 daha yüksek skora sahip. 
 
 
Ancak Exynos 7420, hem çekirdek hem de işlemci hızı bakımından Apple A8’den daha üstün bir yonga seti. Galaxy S6’da 3 GB LPDDR4 RAM yer alırken iPhone 6’da 1GB RAM bulunuyor. iOS 8 ile gelen özelliklerden sonra bu 1GB RAM’in artık yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.
 
Kazanan: Galaxy S6
 
İşletim Sistemi
 
İşte geldik dananın kuyruğunun koptuğu noktaya. “Android vs. iOS” Yıllardır bu konu üzerinde çok karşılaştırılma yapıldı. İkisi de kağıt üzerinde mobil işletim sistemi olmasına karşılık bu işletim sistemleri kullanıcıya birbirinden farklı özellikler sunuyor.
 
iOS kapalı bir sistem olmasından dolayı kullanıcıya kişiselleştirme imkanı sunmuyor. Ancak Apple, bu eksisini büyük bir artıya dönüştürerek sistemin daha stabil ve güvenli olmasını sağlıyor.
 
 
Android ise tamamen açık kaynaklı olduğu için kullanıcıya sonsuz bir özelleştirme imkanı sağlıyor. Ancak Android’de bu konuda eksik kalıyor ve stabilite ve güvenlikten ödün vermek zorunda kalıyor.
 
iOS’un Android gibi kullandıkça şişmeyen bir sistem olduğunu ve uygulama geliştirmenin daha kolay olduğu bir işletim sistemin olduğunu söyleyebiliriz. iOS’un, güncellemeleri anında sunması da büyük bir artı. Kullanıcı zevklerine göre değişiklik göstereceği için bu bölümün kazananı size bırakıyoruz.
 
Kazanan: Karar sizin
 
Genel Değerlendirme
 
Galaxy S6 ve iPhone 6’yı genel olarak değerlendirecek olursak her iki cihaz da çok üstün özelliklere sahip. Bir “iPhone” sempatizanı olarak Galaxy S6’yı beğendiğimi belirtmek isterim. Henüz uzun kullanım testi yapamadığımız için kağıt üzerinde Galaxy S6’nın iPhone 6’dan daha üstün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
 
 
Kazanan: Galaxy S6
shiftdelete
386781
Bu haberler ilginizi çekebilir