Samsung Galaxy S6 vs. HTC One M9

Samsung Galaxy S6 vs. HTC One M9!.. Samsung ve HTC'nin yeni amiral gemilerini karşılaştırdık bakalım sonuç ne oldu?
19 Mart 2015 19:57
Samsung Galaxy S6 vs. HTC One M9
Samsung ve HTC'nin yeni amiral gemisi modellerini karşı karşıya getiriyoruz. Fiyatlarıyla cep yakan iki üst seviye cihazı karşılaştırdık. Bakalım sonuç ne oldu?
 
Ekran
 
Ekran konusunda kesin olarak Galaxy S6 daha başarılı. Zira HTC One M9'daki Full HD ekrana kıyasla çözünürlük farkıyla bile daha başarılı olan Galaxy S6, SuperAMOLED teknolojisi sayesinde daha canlı renkler sunuyor.
 
 
Arka Kamera
 
Arka kamerada hangi telefonun başarılı olduğunu özelliklere bakarak anlamak zor. HTC One M9 her ne kadar 20 megapiksel çözünürlük ve çift LED flaş ile ön planda olsa da, Samsung'un kamera yazılımındaki başarısı göz ardı edilemez.
 
Bunlara ek olarak Samsung'un F 1.9 diyaframa sahip lensi ve NX Camera modellerinde kullandığı düşük ışık teknolojisi, Samsung'un öne çıkartacak. Ayrıca OIS desteği de cabası.
 
Galaxy S6'daki yeni Auto HDR özelliği, fotoğrafların renk tonlarında çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor.
 
 
Ön kamera
 
Ön kamerada HTC'nin daha başarılı olduğu söylenebilir. Zira daha önce ana kamera olarak da kullanılan 4 ultrapiksel geniş açılı ön kamera, Galaxy S6'daki 5 megapiksel kamerayı, ultrapiksel teknolojisi sayesinde geride bırakabilir.
 
Bu konuda şimdilik net bir şey söylemek zor. Telefonlar incelemeye geldiğinde en net karşılaştırmayı yapabiliriz.
 
 
Depolama
 
Depolamada her iki cihaz da 3 GB RAM ile başarılı çoklu uygulama çalıştırma performansı gösteriyorlar. Dahili depolama alanında Galaxy S6, 64 GB ve 128 GB seçenekleri ile kullanıcılara daha geniş tercih imkanı sunuyor. Ancak bunlarla birlikte MicroSD kart desteği kalkıyor.
 
Samsung'un Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'de Flash 2.0 sınıfı dahili depolama birimleri kullandığı ve oldukça hızlı yapıda olduğu biliniyor.
 
Genel olarak LPDD4 RAM, Flash 2.0 sınıfı dahili depolama ve işlemci avantajıyla performans anlamında Galaxy S6 daha üstün olacak. MicroSD kart avantajı ise HTC One M9'dan yana.
 
32 GB depolaması ile MicroSD kart kullanılabilen HTC One M9 ise, maksimum 160 GB kadar veri depolayabiliyor. 
 
SD kart desteği sayesinde One M9 teorik olarak daha çok veri depolayabiliyor. 
 
 
İşlemci
 
İşlemci performansında Galaxy S6, 14 nm Exynos 7 Octa işlemcisi ile One M9'dan daha güçlü.
 
Ancak HTC One M9 Full HD ekrana sahip olduğu için her iki cihazın da birbirine çok yakın sonuçlar vereceği ortada. Ancak geçtiğimiz günlerde yapılan testler, One M9'un çok ısındığını ve kullanıcıların bu sorun nedeniyle küçük rahatsızlıklar yaşayabileceklerini düşünüyoruz.
 
Yine de ısınma sorununu arka planda bırakırsak, her iki telefon da, en zorlu oyunları çalıştırabilecek performansa sahip.
 
 
Batarya
 
Bataryada kapasite değerlerine göre HTC One M9 daha başarılı. Sonuçta her iki telefon da ultra güç ve aşırı güç tasarruf moduna sahip. Bu nedenle 2550 mAh bataryaya sahip Galaxy S6'ya kıyasla, 2840 mAh bataryaya sahip HTC One M9 daha uzun pil ömrü sunacaktır.
 
14nm işlemci ve az güç tüketen AMOLED ekran, Samsung'un batarya konusunda elini güçlendirebilir. Bunları da detaylı incelemelerimizde gözlemleyeceğiz.
 
HTC One M9'un uzun pil ömrüne rağmen Galaxy S6'daki Wireless Şarj özelliği ve hızlı şarj özelliklerini de göz ardı etmemek gerek. Galaxy S6, pili biraz daha hızlı tükense de, daha hızlı şarj olabiliyor.
 
 
Fiyat
 
Fiyat alanında Galaxy S6'yı satın almak, çok daha mantıklı görünüyor. Zira iki cihaz arasında 300 TL fiyat farkı olmasına karşın, aradaki fiyat farkını karşılayacak düzeyde farklar yok. Ön siparişlerin gösterdiği üzere Galaxy S6 2500 TL, HTC One M9 2800 TL fiyat etiketiyle satışa sunulacak.
 
Sonuç
 
Sonuç olarak Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modelleriyle beraber güçlü bir atılım yaptı. Uzun zamandan sonra en büyük değişikliklere imza attı.
 
Ekran, işlemci, genel olarak kamera, arayüz ve tasarım açısından Galaxy S6 daha önde. 
 
HTC One M9'a ise HTC One M8'in güncellenmiş hali diyebiliriz. Kasa genel anlamıyla aynı, ekran aynı, işlemci Snapdragon 810 ile güncellenmiş, kamera da 20.7 Megapiksel seviyesine çıkartılmış.
 
HTC One M9, sayısal olarak ana kamerada, daha üstün. Fakat ilk gözlemlere göre Samsung'un sensör ve lens kalitesi daha ileride. 
 
Batarya'da biraz daha şanslı olan HTC, bu şansı fazla güç tüketen Snapdragon 810 ve SLCD ekran ile Galaxy S6 ve S6 Edge ile eşitleyebilir.
 
Sonuçta mAh değeri her şey değil. Gerçek testleri detaylı incelememizde yapacağımız için, detaylı inceleme videomuzu beklemenizi tavsiye ederiz.
 
Kısaca Galaxy S6 ve S6 Edge daha üstün görünüyor. Ama farkın büyüklüğü önümüzdeki günlerde yapacağımız detaylı incelemelerde ortaya çıkacak.
shiftdelete
669353
Bu haberler ilginizi çekebilir