Samsung Galaxy S6 Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey

Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, 1 Mart akşamı Barcelona'da düzenlenen Unpacked etkinliğinde tanıtıldı. Karşınızda Samsung Galaxy S6 hakkında merak ettiğiniz herşey ...
07 Mart 2015 11:53
Samsung Galaxy S6 Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey
Samsung, 1 Mart akşamı Barcelona'da düzenlenen Unpacked etkinliğinde Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerini tanıttı. Şimdiye kadar elimizde AnTuTu ve Geekbench incelemeleri var, peki ama ya diğer teknik özellikler? 
 
Samsung Galaxy S6 hakkında merak ettiğiniz herşey yazımızda...
 
Donanım
 
Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, benzer donanım özelliklerine sahip iki akıllı telefon. Yani Galaxy Note 4 ve Note Edge modellerindeki gibi Snapdragon 810 ve Exynos işlemcili farklı iki sürümden oluşmayacaklar.
 
Bu iki modelin de daha hızlı yazılım güncellemesi almasına neden olacak. Mesela Galaxy Note 4 modeline Android 5.0 Lollipop güncellemesi dağıtılmışken, Note Edge modeline dağıtılmamış durumda. Yani Samsung, iki cihazın donanımını aynı yaparak hem kafa karışmalarını engelleyecek, hem de daha hızlı yani aynı anda güncelleme verebilecek.
 
Snapdragon 810 yerine 14nm üretim teknolojisine sahip Exynos 7420 işlemcisini kullanan Samsung, performans olarak pek çok cihazı geride bırakmayı başarıyor.
 
Exynos 7420, 4 adet ARM Cortex A53 yine 4 adet ARM Cortex A58 çekirdeğinden oluşuyor. Bu çekirdekler ARM Big.LITTLE HMP mantığıyla aynı anda çalışabiliyor. Yani donanımsal olarak 8 çekirdekli ve 64 bit bir işlemci.
 
Galaxy Note 4'ten daha performanslı
 
ARM Cortex A53 çekirdekleri 1.5 GHz, Cortex A58 çekirdekleri 2.1 GHz hızında çalışan Exynos 7420, maksimum 1.9 GHz hızında çalışan Galaxy Note 4'teki Exynos 5433'ten 200 MHz daha hızlı.
 
14nm üretim teknolojisi sayesinde Exynos 5433'e göre yüzde 35 daha az güç tüketecek olan Exynos 7420, tüm modernizasyonlarla beraber yüzde 30 daha yüksek performans sunuyor.
 
Zaten Android ekosisteminde en yüksek puanları alan Galaxy Note 4'ten daha performanslı bir cihaz karşımızda. 
 
Diğer donanım bileşenlerinde de hızı artıran Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde LPDDR4 3 GB RAM ve daha hızlı dahili depolama kullanıyor. Tüm bunlar performans farkını artıran etmenler.
 
Yazılım
 
Android 5.0.2 Lollipop sürümünü kullanan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, firmanın yeni nesil TouchWiz arayüzünü kullanıyor.
 
Yeni nesil TouchWiz çok büyük görsel değişiklikler sunmuyor fakat genel sistem performansı açıdan ciddi bir iyileştirme geçirdiğini anlıyoruz.
 
Galaxy Note 4 ile beraber hayatımıza giren TouchWiz arayüzü zaten performans konusundaki eksikliklerini gidermişti. Galaxy S6 ile beraber gelen yazılım biraz daha ileri seviyeye geçiyor.
 
Tema desteği
 
Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'in ana sayfalarındaki temalar değiştirilebiliyor. Ayrıca sadece ön yüklü temalarla yetinmek zorunda değilsiniz. Samsung Apps'ten indirebileceğiniz temalarla telefonu daha canlı tutabilirsiniz.
 
 
Galaxy S6 Edge Orjinal tema 
 
Antivirüs ön yüklü olarak gelecek
 
Samsung'un Knox uygulamasıyla beraber güvenlik konusunda hem bireysel hem de kurumsal açıdan ileri atılım yapan Samsung, ayrıca Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde Intel Security ile iş birliğine gidiyor.
 
İş birliği sonucunda McAfee VirusScan Mobile uygulaması, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde ücretsiz olarak yüklü olacak.
 
Test cihazlarında gözüme çarpmayan fakat kullanıldığı iddia edilen Clean Master uygulaması da, satın alınacak Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinde yüklü olabilir.
 
Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge alanlara 115 GB One Drive hediye
 
Microsoft ile yapılan anlaşma sonrası Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge kullanıcılarına 115 GB'lık One Drive bulut alanı hediye ediyor.
 
İki model arasındaki farklar ne olacak?
 
Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge arasındaki yazılım farkı, esasında Edge ekranlarından doğan yazılım farkı olacak. Onların haricinde bir fark olmayacak.
 
Kamera
 
Samsung, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde aynı kamera kombinasyonunu kullanıyor. Yani iki model arasında bu konuda da fark olmayacak.
 
Hem önde hem arkada f 1.9 diyaframlı lens kullanan Samsung, Galaxy S6 modellerinde yüksek düşük ışık performansı üzerinde çalışmış.
 
Samsung'un NX kameralarında kullandığı yazılımlardan yararlandığı da lansmanda açıklananlar arasında. 
 
Note 4 ile aynı sensör!
 
Samsung, Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge modellerinde kullandığı Sony IMX240 sensörünü oldukça sevmiş durumda. 
 
 
Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde IMX240 sensörüne devam Samsung, yine Galaxy Note 4'teki gibi 16 Megapiksel çözünürlüğü, optik imaj sabitleme ve anlık HDR özelliklerini vermeye devam edecek.
 
Gelişen lens ile beraber Galaxy Note 4'e göre Galaxy S6 daha iyi düşük ışık performansı verecek. Zaten Note 4'ün kamerası oldukça başarılıydı.
 
Ön kamera günümüz standartlarını yakalıyor
 
Günümüzde artık yüksek Megapiksel değerlerini gördüğümüz ön kameralar, amiral gemilerinde biraz düşük kalmaya başlamıştı.
 
Samsung, çözünürlüğü 5 Megapiksel seviyesine çıkartıyor ve f 1.9 diyaframla beraber düşük ışıkta daha düzgün selfie çekmemizi sağlıyor.
 
Tasarım ve Malzeme Kalitesi
 
Galaxy S6, Galaxy S6 Edge'e göre biraz daha ince ve biraz daha ağır. Yani Galaxy S6'nın ağırlığı 138 gram seviyesindeyken, Galaxy S6 Edge'in ağırlığı 132 gram seviyesinde.
 
Galaxy S6'nın kalınlığı 6.8 mm, Galaxy S6 Edge'in ise 7 mm seviyesinde. Çok büyük farklar yok ama farklılıklar da bunlar.
 
 
Önü de arkası da Corning Gorilla Glass 4 cam
 
Samsung, artık plastik şikayetlerinden sıkılmış olacak ki Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'in önüne ve arkasına en yeni nesil koruma olan Corning Gorilla Glass 4 cam yerleştirmiş.
 
Alüminyum gövde yüzde 50 daha sağlam
 
Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, artık tek parça olarak satışa sunuluyor. Kapağını açamıyorsunuz. Cihazın gövdesi ise alüminyumdan imal ediliyor. Yüzde 50 daha sağlam materyalin kullanıldığı kasa, elle zorlasanızda bükülebilecek seviyede değil.
 
Kablosuz şarj
 
Kablosuz şarj desteği için artık yeni bir kapak almaya gerek yok. Galaxy S6 ve S6 Edge, kendiliğinden kablosuz şarj desteğine sahip. Sadece aksesuarını almanız yeterli.
 
 
10 dakika şarj ile 4 saat kullanım
 
Galaxy S6 2550 mAh batarya kullanıyor, Galaxy S6 Edge ise 2600 mAh. Aradaki fark, yan ekranlarla beraber eşitlenebilir. Yani iki telefonunda pil ömrü benzer.
 
Hızlı şarj desteği sunan telefon, yeniliklerle beraber az güç tüketiyor. Yani Galaxy S6 ailesinin bataryasından da korkmamak gerekiyor.
 
Renk Seçenekleri
 
 
Samsung Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde 4'er renk seçeneği bulunuyor. Bunlardan 3'ü ortak, 1 tanesi ise farklı. 
 
 
Galaxy S6 Edge yeşil seçeneğine sahipken, Galaxy S6 ise mavi seçeneğine sahip.
shiftdelete
386432
Bu haberler ilginizi çekebilir