Note 4 İçin Yapılan Farklı Kamera İddiaları Boş Çıktı

Samsung Galaxy Note 4 için yapılan farklı kamera iddiaları boş çıktı !Samsung, Galaxy Note 4 modelinde hem Snapdragon 805 hem de Exynos 5433 işlemcilerini kullandı. Peki kamera sensörleri de farklı mı?
28 Kasım 2014 00:10
Note 4 İçin Yapılan Farklı Kamera İddiaları Boş Çıktı
Samsung, uzun yıllardır Galaxy Note ve Galaxy S modellerinde iki farklı ana sürüm hazırlıyor. Bir sürüm Snapdragon işlemci kullanırken, diğer model de Exynos işlemcilerden gücünü alıyor. 
 
İki işlemciden oluşan farklılıklar haricinde genel olarak bölgesel olarak modellerde özellik farklılıkları da bulunmuyor.
 
 
Ülkemize Exynos 5433 işlemcili Galaxy Note 4 modelini satan Samsung, ayrıca Ortadoğu, Asya, Doğu Avrupa ve bazı Avrupa ülkelerine de Exynos 5433 işlemcili sürümü tanıttı. Daha çok üst seviye LTE desteğinin olduğu ülkelerde Snapdragon 805 işlemcisi kullanıldı. Bu arada hatırlatalım Exynos 5433'te de LTE desteği var. Bizi sevindiren detay bu sefer iyi ki Exynos 5433'ün performansı daha iyi.
 
Farklı kamera iddiaları yazılımsal bir hatanın sonucu
 
Samsung'un Note 4 modellerinde iki farklı işlemci modelli kullanması gibi, iddialara göre Galaxy Note 4 modellerinde farklı kamera sensörleri de kullandığı yönündeydi.
 
PhoneArena'nın yaptığı ve daha sonra sildiği habere göre baktıkları bazı Note 4 modellerinde Galaxy S5'te kullanılan ISOCell tabanlı sensörün geliştirilmişi Galaxy Note 4'te kullanılmış. Ayrıca bazı modellerde de Sony'nin IMX240 sensörü kullanılıyor. Tabi haber, PhoneArena tarafından silindi.
 
Note 4'te global olarak Sony'nin IMX240 sensörünü kullanan Samsung, Note 4'te kullandığı yazılımın bazı kısımlarını Galaxy S5'ten port ettiği için, kamera sensör bilgilerini değiştirmemiş. Bu yüzden ISOCell ibaresi gözüküyor. 
 
Galaxy Note 4'e gelen güncellemeden sonra sensör bilgileri Sony olarak düzeltilmiş. Yani Samsung, tüm cihazlarda Sony sensör kullanmış.
 
Nasıl bakabilirsiniz?
 
Arama ekranından, *#34971539# tuş kombinasyonunu girip arama tuşuna basınca açılan gizli menüden, ISP Ver Check butonuna bastığınızda, Rear Camera kısmında  SONY_IMX240 yazıyorsa sensörünüz Sony üretimi demektir.
 
İki farklı Note 4 modelinde de denedik
 
Exynos 5433 işlemcili iki tane Galaxy Note 4'te yaptığımız denemeler sonucunda kullanılan sensörün Sony üretimi olduğunu gördük. Bize test olarak yollanan telefonda ve bir tane de satın aldığımız Note 4'te durum bu. Yani iddialar sadece yazılımsal bir hatanın sonucu. Güncellemelerden sonra denemelerimize göre de durum böyle.
 
 
Türkiye'de satılan Galaxy Note 4 ile yaptığımız deneme
shiftdelete
680804
Bu haberler ilginizi çekebilir