Nokia, Tüm Gücüyle Geri Dönmeye Hazırlanıyor!

Lumia markasını Microsoft'a satan Nokia'nın tekrar telefon sektörüne döneceği konuşuluyordu ki gelen yeni haberler bu durumu doğruladı. Geri dönüş için yeni ortaklar arayan Nokia, piyasaya iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor...
16 Temmuz 2015 00:47
Nokia, Tüm Gücüyle Geri Dönmeye Hazırlanıyor!
Bir zamanların telefon denildiği zaman ilk akla gelen efsane markası Nokia, geçtiğimiz yıllarda iPhone sonrasındaki akıllı telefon gelişimine ayak uyduramadı ve en nihayetinde Microsoft’a satılarak, Nokia ismi mobil alanda tarih olmuş gibi anlaşıldı. Ancak Nokia, Microsoft’un mobil bölümü satın almasından sonra geçen süre zarfında, kimi zaman yeniden dönüş haberlerine konu oluyordu. Şimdi ise bu haberler doğrudan Nokia tarafından, iş ortağı arama süreciyle başlamış oldu.
 
 
Nokia, üretim ortakları arıyor!
 
Microsoft’un Nokia’yı satın almasının bir hüsran olduğunu ve Lumia’yı satabilme ihtimallerini imâ ediyor olması şöyle dursun, geçtiğimiz günlerde Nokia'nın, dünya çapında üretim ve sevkiyat imkânı sağlayabilecek iş ortakları arayışında olduğu bilgileri gelmeye başladı. Bilindiği gibi Nokia, N1 isimli bir Android tablet ile aslında geri dönüşünün seslerini duyurmaya başlamıştı. Ama ne yazık ki Nokia N1 Android tablette, artık eski üretim ve dağıtım ağına sahip olmayan Nokia için satış sıkıntıları baş göstermişti. Bu durumda karşılayamayacağı üretim ve sevkiyat adımlarını Nokia, güçlü bir iş ortağıyla paylaşmayı düşünüyor.
 
 
 
Nokia, Apple olma yolunda!
 
Yani Nokia, tıpkı Apple gibi sadece teknoloji geliştirme ve tasarım yapmakla yetinirken, dağıtım ve üretim ağını üçüncü taraf iş ortaklarıyla gerçekleştirecek.
 
Üstelik Nokia’nın akıllı cihazları ile geri dönüşü için tahmin edilen tarih ise çokta uzun vadeye sahip değil. Zira gelen bilgilere göre yeni Nokia markalı akıllı cihazlar, 2016’nın son çeyreğinden önce piyasada olacak.
 
Nokia'nın işi zor!
 
Her ne kadar Nokia, Apple gibi bir yapıya bürünecek izlenimi verse de aslında bu durum göründüğü kadar kolay değil. Zira iPhone ile akıllı telefon alanında farklı bir devir açan Apple; kendi yazılımı, donanım geliştirme süreçleri, tasarım ve materyal geliştirmeleri, özel servis ve satış sonrası hizmetleri ve kendi mağazaları ile her ne kadar üretim sürecini kendi üstlenmese de tamamen tüm ürünlerini kendi tasarlıyor, satıyor ve servisini sağlıyor. Oysaki Nokia, Microsoft’a satışından sonra dağıtım ve servis ağlarını da kaybetmiş oldu. Dahası, Android işletim sistemi ve hazır yonga setler ile de, HTC gibi güçlü modellerle bile Android dünyasında tutunmaya çalışan firmaların yanında ne denli kitle elde edebileceği, büyük şaibe…
 
Öyle görünüyor ki Nokia, eskiden beri gelen marka algısına güveniyor ve bu algıyı devam ettirerek eski günlerine dönmeyi planlıyor. Önümüzdeki dönemler Nokia açısından nasıl ilerleyecek, merakla bekleniyor olacak.
shiftdelete
702379
Bu haberler ilginizi çekebilir