Mobil Google Chrome Tarayıcı Yükselişe Geçti

2014 yılında mobil tarayıcı pazarı yine büyük bir rekabete sahne oldu. Apple'ın Safari'si liderliğini korurken mobil Google Chrome tarayıcı yükselişe geçti ve ikinciliğe yükseldi.
26 Aralık 2014 23:27
Mobil Google Chrome Tarayıcı Yükselişe Geçti
2014 yılının son günlerinde, 12 ayın bilançosu sayılabilecek veriler netleşmeye başladı. Geride bırakmak üzere olduğumuz yıl boyunca mobil dünyanın her alanında rekabet tüm hızıyla sürdü. Bu alanlardan biri olan mobil tarayıcılar olarak ddikat çekti. Netmarketshare'in verilerine göre, bu pazarda da artışlar, düşüşler ve sıralama değişimleri yaşandı.
 
Safari yine zirvede
 
Apple'ın Safari'si 2014 yılını da zirvede kaparken, Google'ın hem iOS hem Android için sunduğu Chrome tarayıcısı üçüncü sıradan ikinciliğe yükseldi. Safari'nin pazar payı 2014 yılı başında yüzde 55'ler seviyesindeyken yılı 10 puanlık kayıp ile 45 sınırında kapattı. Google Chrome ise yüzde 10'lar ile başladığı 2014'te iki kattan fazla bir artış ile 21'in üzerine ulaştı.
 
 
Android tarayıcı azalıyor
 
Android'in varsayılan tarayıcısı ise kan kaybetmeye devam ediyor. Google Chrome'un yükselişi doğrudan Android Browser'in kullanım payından götürüyor. Android tarayıcı yüzde 23.50'den yüzde 19'lara gerilemiş durumda. 
 
Opera Mini ikiye katladı
 
Yılın kazançlı çıkanlarından biri de Opera Mini tarayıcı oldu. 2014 yılı başlarında yüzde 4 civarındaki payını iki katına çıkaran tarayıcı, yüzde 8'lerin üzerinde bir oranla 2015'e umutla giriyor. Bakalım yeni yılda mobil alanda tarayıcı rekabeti nasıl gelişecek?
shiftdelete
476992
Bu haberler ilginizi çekebilir