Microsoft, Cyanogen'e Yatırım Yapmayı Düşünüyor

The Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre Microsoft, Cyanogen’e yatırım yapmayı düşünüyor olabilir. Detaylar haberimizde.
30 Ocak 2015 21:15
Microsoft, Cyanogene Yatırım Yapmayı Düşünüyor
Android işletim sistemi baz alınarak geliştirilen CyanogenMod ile büyük ilgi gören Cyanogen, teknoloji devlerinin de gözetimi altında. Şimdiye kadar 50 milyonun üzerinden akıllı telefonda yüklü olduğu tahmin edilen yazılımın; Benchmark Capital, Redpoint Ventures, Andreessen Horowitz ve Çinli sosyal medya devi Tencent gibi oldukça büyük yatırımcıları var. İddialara göre yeni yatırımcılarından biri de dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Microsoft olabilir.
 
 
The Wall Street Journal’da önemli ve güvenilir kaynaklara dayandırılarak kaleme alınan habere göre Cyanogen, Microsoft’tan 70 milyon dolar seviyesinde bir yatırım alabilir. Amaç ise gittikçe yükselen kullanım oranıyla dikkat çeken CyanogenMod’un gücünden faydalanmak. Örneğin Google arama motoru yerine Microsoft’un Bing arama motorunun varsayılan olarak geleceği CyanogenMod’lar ve buna benzer gelişmeler gündeme gelebilir.
 
 
Yatırımla birlikte Google’ın Cyanogen üzerindeki etkinliğinin azaltılması, Microsoft uygulama ve hizmetlerinin Cyanogen modları ile birlikte daha fazla kullanıcıya ulaştırılması hedefleniyor gibi görünüyor. Bir takım sürprizler de ortaya çıkabilir. 
 
En çok merak edilen konu ise olası yatırım sonrasında Cyanogen tarafından Microsoft klonu bir işletim sisteminin ortaya çıkıp çıkmayacağı. Otoritelere göre yüzde 3’lük pazar payıyla iOS ve Android’in oldukça gerisinde konumlanan Windows Phone mobil işletim sistemi için bu tür bir gelişme oldukça sıradışı. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bunun gibi sürprizler gelebilir. 
 
Elbette tüm bu olasılıkların, kısa süre içinde gelecek bir Microsoft yatırımının sonrasında ele alınması gerekiyor
shiftdelete
863251
Bu haberler ilginizi çekebilir