MediaTek ve Xiaomi Birlikteliği Bitiyor Mu?

MediaTek ve Xiaomi birlikteliği bitiyor mu? Ortaya çıkan söylentilere göre Çinli Xiaomi ve çip üreticisi MediaTek uzun süredir devam eden birlikteliklerini sonlandırabilir.
28 Kasım 2014 00:10
MediaTek ve Xiaomi Birlikteliği Bitiyor Mu?
Çin pazarının en güçlü isimlerinden olan Xiaomi'den yana şaşırtıcı haberler geliyor. Şirket CEO'su Lei Jun geçtiğimiz günlerde, şirketlerinin önümüzdeki 5 ile 10 sene arasında "dünyanın en büyük akıllı telefon markası" olabileceğini ve hatta Samsung ile Apple'ı sollayabileceklerini açıklamıştı. Bugün gelen raporlar ise Çinli dev Xiaomi'nin önemli bir ortağını kaybedebileceği yönünde.
 
 
CNBeta'nın haberine göre Xiaomi, başarılı bir birliktelikleri olan üretici MediaTek ile ayrı düşebilir. Çipset üreticisi MediaTek'in önümüzdeki dönemde giriş seviyesi ve orta segment telefonlar için sağladığı içerikleri artık Xiaomi'ye vermeyeceği iddia ediliyor. MediaTek'in neden böylesi önemli bir ortaklığı bitirmek istediği ise bilinmiyormuş.
 
 
Ayrılık gerçek olabilir
 
Çipset üreticisi bu konuda yöneltilen sorulara yanıt vermeyerek söylentilerin gerçek olabileceği ihtimalini arttırıyor. Şayet Xiaomi ve MediaTek yollarını ayırırsa, Çinli akıllı telefon üreticisi ciddi anlamda sıkıntı çekebilir ve ülkedeki etkinliğini kaybetmeye başlayabilir. Bu süreçte kazanan taraf ise Qualcomm olacaktır.
 
Xiaomi'nin halen Nvidia ve Xiaolong gibi başka çipset üreticileriyle çalışmakta olduğunu da not düşelim.
shiftdelete
467102
Bu haberler ilginizi çekebilir