Jailbreak Tarihe Karışacak!

Apple cihazlarınızı Jailbreak'li olarak kullanıyorsanız bu habere dikkat edin. Apple'ın çıkarmaya hazırlandığı yeni güncellemesi iOS 9 ile birlikte cihazı Jailbreak yapmak neredeyse imkansız hale gelecek!
24 Mayıs 2015 00:38
Jailbreak Tarihe Karışacak!
Apple önümüzdeki ay WWDC 2015 etkinliği düzenleyecek. Apple'ın bu Konferans'ta özellikle yeni nesil MacBook Pro ve iOS 9 üzerinde duracağı belirtilirken gelen haberler Jailbreak tutkunlarının canını bir hayli sıkacak gibi görünüyor.
 
 
Apple'ın mobil işletim sistemi iOS, kendi içinde kapalı bir işletim sistemi ve kullanıcıları bu bağlamda oldukça yorabiliyor. Apple bir cihazla Bluetooth üzerinden bile dosya gönderemiyor olmak özellikle Android tarafından iOS'a geçiş yapanları oldukça kızdırmakta. Özelleştirme adına tema desteğinin olmaması "ya da sınırlı oranda olması" ve kullanıcıların sadece duvar kağıdını değiştirebilmeleri üzerine kurulu bir arayüze sahip iOS'u istediğiniz gibi kullanabilmek ve farklı bir markete (Cydia) sahip olmak isteyenler telefonlarına Jailbreak yapıyorlar.
 
Jailbreak Nedir?
 
Eskiden Jailbreak oldukça zor ve yazılım bilgisi isteyen bir süreçti ama dünyaca ünlü Jailbreak grupları bu işi artık tek bir tuşa basarak yapabilmenizi sağlıyor. Jailbreak dediğimiz işlem kısacası telefonunuzun Root edilmesidir. Jailbreak ile Apple'ın sistemde izin vermediği bir çok özelliğe kavuşabiliyoruz. Bunun en önemlisi ise App Store gibi program indirip kurabileceğiniz "Cydia" markettir.
 
Cydia Nedir?
 
Cydia, App Store'a benzeyen paralel bir markettir. Apple ürünleri dışarıdan program yüklemenize izin vermez ama Jailbreak sonrası telefonunuza kurulan Cydia markette bulunan "Repolardan" dilediğiniz kadar program indirip telefonunuza istediğiniz arayüz şeklini ve fazlasını verebilirsiniz. Cydia market sanıldığı gibi paralı oyunların parasız olarak satıldığı korsan bir yazılım değildir. 
 
Jailbreak'in Sonu mu Geliyor?
 
Saurik yani Jay Freeman'ın kapısını açtığı Jailbreak Apple'ın uzun süredir gündemini meşgul ediyordu. Gelen haberlere göre iOS 9 ile birlikte Jailbreak tarih olacak. Evet, her iOS dürümünde bu tarz haberler yapılır fakat gelen duyumlar Apple'ın bu konuda çok sert önlemler alacağını gösteriyor. Bildiğiniz gibi Apple Jailbreak yapılan ürünleri garanti dışında bırakıyor.
shiftdelete
548780
Bu haberler ilginizi çekebilir