İthal Cep Telefonlarına Ek Vergi Geliyor

İthal cep telefonlarına ek vergi geliyor ...iPhone, iPad, MacBook, Galaxy ailesi, LG G serisi, HTC One serisi, pek çok firmanın TV, kısacası aklınıza ithal edilen ne geliyorsa o ürünlere ek vergi geliyor.
24 Aralık 2014 21:45
İthal Cep Telefonlarına Ek Vergi Geliyor
Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız haberimizde, teknoloji ürünlerine ve özellikle akıllı telefonlara 1 Ocak itibariyle gelecek zamlardan bahsetmiştik.
 
Özel Tüketim Vergisi'ne gelecek olan yüzde 10.11'lik zam ve damga puluna gelen zam, akıllı telefonların fiyatını yaklaşık yüzde 10 - 15 arasında zamlandıracak.
 
Bu haberimizin konusu ise farklı. İthal cihazlara, bu zamlara ek olarak ek vergilerin geleceği Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından açıklandı.
 
İthal teknoloji ürünlerine ek zam geliyor!
 
Cep telefonu, PC, TV ve ev elektroniği işi yapan ithal markalar ise yerli ürüne karşı artacak fiyat hareketi sonrası pazar kaybı yaşayabilir.
 
“Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor” diyen Bakan Nihat Zeybekci, şöyle devam etti:
 
“Yaptığımız çalışmalarda Türkiye’ye gönderilen bir telefon üzerinde, ‘5 dolar veya 2.5 dolarlık iki kişilik montaj ve diğer maliyetler’ diyor. İnandırıcı bulmuyorum. Bunun üzerinde başka damping destek var. Gizli teşvik ve destekler var.
 
Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı. 
 
Dünya Ticaret Örgütüne tabi olan bir ülke olarak el aletlerinde ev aletlerine, elektronik ev aletleri cihazlarında inanılmaz haksız rekabet yaratıcı başka ülkelerin teşvikler var, destekleri var. Bunlarla ilgili bize düşen görev sektörlerimizi korumak.” 
 
Ek vergi 2 ay içerisinde gelir
 
Bakan Zeybekci, “Anti-damping vergisinin ne kadar olacağı soruşturmalar ile çıkıyor. Soruşturma açıldı, maksimum 2 ay içinde olur. Sorduğumuz sorulara cevaplar geliyor. Fiili araştırma yapıyoruz” dedi. 
 
Nereden çıktı bu zam?
 
Daha önce yapmış olduğumuz haberde de değindiğimiz gibi Türkiye'de akıllı telefon üreten Vestel, iddialara göre ithal ürünlere karşı daha dik durabilmek için böyle bir düzenleme talep etti. Tabii bu talep sadece Vestel'den mi geldi ya da iddialar doğru mu doğrudan talep Vestel'den mi geldi orası merak konusu.
 
Şimdi ne olacak?
 
Türkiye, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği antlaşması imzalamış bir ülke. Tek taraflı bu birlikteki ülkelerden gelecek cihazlara ek vergiler getirilemiyor. Fakat Çin ve ABD gibi pazarlar bu antlaşmaya dahil değil.
 
Yani uzakdoğudan gelen Samsung, Sony, LG ve pek çok Çin üretimi ürün, ayrıca Apple gibi ABD merkezli firmaların ürünlerine ek vergi zamları gelecek gibi.
 
Böylece ithal ürünlerin alımı daha zorlaşacak ve tüketiciler yerli üreticilerin ürünlerini tercih edecekler. Tabi bu cari açığı yine sıfırlamayacak. Çünkü yerli telefonun bile çoğu esasında ithal.
shiftdelete
808147
Bu haberler ilginizi çekebilir