İstanbul'da iTaksi Dönemi Başlıyor!

Yerli bir yazılım olan iTaksi uygulamasıyla taksici ile müşterilerin buluşacağını kaydetti.
08 Aralık 2017 11:54
İstanbulda iTaksi Dönemi Başlıyor!
 
İstanbul Kongre Merkezindeki "Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik  Haftası" kapsamındaki organizasyona katılan Uysal, burada iTaksi uygulamasını  tanıttı.
 
İTaksi uygulamasında sarı, turkuaz ve siyah taksi seçenekleri bulunuyor. Açılış tarifesi ise sarı taksilerde 4TL, turkuaz taksilerde 4,60 TL, siyah taksilerde ise 8 TL olarak belirlendi. Ödeme yöntemi olarak nakitin yanı sıra İstanbulkart ve kredi kartı seçenekleri de bulunuyor. Kullanıcılar, gideceği nokta için kaç TL ödeyeceğini uygulama üzerinden hesaplayabiliyor.
 
 
İBB olarak İstanbul Taksiciler Odası ile mevcut sistemi daha iyi işler  hale nasıl getirebileceklerini görüştüklerini de belirten Uysal, "Burada iki  önemli husus var. Taksilerin sokakta daha az gezerek müşteriye ulaşması ve  müşterinin daha kolay bir sistem üzerinden taksiye ulaşması. Bu en önemli şey.  İki taraf da güvenli bir ortam istiyor. Şu anda İstanbul'da iTaksi uygulamamız  bunların tamamını çözmüş olacak." dedi.
 
Taksicilerin sisteme üye olmak için araçlarında belirli standartların  olması gerektiğini ifade eden Uysal, sistemle taksicilerin fazla yakıt  harcamadan, trafiği fazla meşgul etmeden müşteriye, taksi ihtiyacı olan  vatandaşların da teknoloji sayesinde zorlanmadan en yakınındaki taksiye  ulaşacağını söyledi.
 
Sistemle trafiğin biraz rahatlayacağını, İBB’nin en büyük kazancının  bu olacağını dile getiren Başkan Uysal, şöyle devam etti:
 
"Uygulamanın işletim sistemi İBB tarafından hazırlandı. Nakit, kredi  kartı ve İstanbulkart ile ödeme imkanı sunulacak. Güvenlik açısından da taksi  içinde kamerası var. Sistem üzerinde şoförle ilgili bütün bilgilerin kayıtlı  olması ve teknolojik desteklerin araç içinde var olması önemli. Yine müşterinin  de kim olduğunun görülebilmesi adına sisteme kayıtlı olması, sistemin de devamlı  denetlenebilir olması, müşteriyle taksiyi hızlı buluşturduğu kadar iki tarafın  karşılıklı güven ortamında buluşmasını sağlıyor. İsteyen her taksici kolaylıkla  sisteme dahil olabilecek. Şu anda kadar 4 bin civarındaki taksiye iTaksi  uygulaması kapsamında teknolojik sistem yerleştirildi. Yani sistem işlemeye  başlamadan 4 bin taksicimiz kayıt olmuş vaziyette. Devamında İstanbul’daki  vatandaşlarımız, İBB’nin başka uygulamalarında olduğu gibi akıllı telefonlarına  iTaksi uygulamasını da indirip kullanabilirler. Vatandaşlarımız şu anda klasik  ticari taksilerimiz, Turkuaz Taksi ve biraz daha lüks segment dediğimiz Siyah  Taksi'den hangisini isterse çağırabilecek."
 
Sistemin hayata geçirilmesinde İBB'nin maddi olarak çok küçük bir  kazancının olacağını sadece komisyon olarak 5 lira gibi bir para alınacağını  hatırlatan Uysal, iki ay boyunca üye olmak isteyen kişilerden herhangi bir ücret  alınmayacağını vurguladı.
 
milliyet
Etiketler : İBB , istanbul , iTaksi
498814
Bu haberler ilginizi çekebilir