iPhone 6s 2 GB Ram İle Geliyor!

Apple'ın, merakla beklediğimiz yeni cihazları iPhone 6s ve iPhone 6s Plus'ta kullanacağı özellikler giderek netleşiyor. Son gelen haberlere göre iPhone 6s'lerde 2GB ram kullanılacak.
28 Temmuz 2015 10:28
iPhone 6s 2 GB Ram İle Geliyor!
Apple, 2007 yılında deyim yerindeyse geçmişteki akıllı telefon konseptine sünger çekmiş ve ilk iPhone ile mobil dünyayı bir sonraki evresine geçirmişti. Her yıl düzenli olarak iPhone modellerini yenileyen Apple, özellikle Android rakiplerinin donanımsal alandaki gelişmelerinden de geri kalmamak için önemli adımlar atmaktaydı. Ancak iPhone 6 ile 2015 yılına kadar Apple’ın, öyle görünüyor ki tek mütevazi davrandığı konu RAM noktasında kendini göstermiş oldu. Zira Apple, iPhone 5 modeli ile 512 MB olan dahili bellek miktarını 1 GB boyutuna yükseltmiş olsa da iPhone 5, iPhone 5s ve son olarak iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde bellek tarafında bir güncellemeye gitmekten yana bir adım atmadı. 
 
 
 
Android ve iOS Savaşı!
 
Bu durum kimi zaman Android tarafındaki rakiplerinin kağıt üstünde gerisinde kalmasına neden olmuş olsa da, iOS 9 sürümüne kadar kullanıcı deneyimini büyük ölçüde zedelemiyordu. Ama Apple, WWDC 2015 kapsamında yine düzenli olarak geliştirdiği mobil işletim sistemini iOS 9 sürümüne yükseltmesiyle, yeni gelen özellikler için 1 GB Ram mevzubahis olduğundan ne yazık ki birçok cihaz için kısıtlamara gidecek. Zira iOS 9 ile yeni gelen birçok temel özellik, 1GB veya daha altı bellek taşıyan iPhone ve iPad modellerinde kırpılmak zorunda kalınmış olacak. Ancak en nihayetinde Apple, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile süregelen bu bellek arttırmama davranışını bir yana bırakıp, iPhone 6s RAM kapasitesini 2 katına çıkaracak.
 
Apple, iPhone 6s ile RAM miktarını 2 GB yapacak!
 
Apple’ın geleneğini bozmaması ve Eylül ayında tanıtıp, Ekim ayı ortalarında da tüm dünyada kademeli olarak satışa sunacağı iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile ilgili, özellikle bellek tarafında bir artış yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. Zira Apple’ın şimdiye kadar kullanmaya pek yanaşmadığı ama iOS 9 özellikleri arasına kattığı aynı anda çoklu uygulama kullanma imkanı ve çoklu uygulama kapsamında farklı yenilikler, durumu değiştiriyor. Zira bu yenilikler ciddi anlamda RAM ihtiyacı duyuyor. Öyle ki Apple bu çift uygulamayı aynı anda kullanma imkanını sadece iPad Air 2 modeli için iOS 9 kapsamında açık bırakacak. Çünkü Apple’ın iOS işletim sistemi taşıyan 2 GB dahili belleğe sahip tek cihazı iPad Air. 
 
iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, çoklu uygulamayı destekleyecek!
 
Durumun böyle olmasıda Apple’ın, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde 2 GB RAM kullanacağının teminatı olarak gösterilebiliyor. Öte yandan gelişen işletim sisteminin akıcılığı ile nam salmış bu yapısının bozulmaması için de artık iPhone için 2 GB mecburiyet oldu yorumu dahi yapılabilir.
 
 
iOS ve Android Rekabeti kızışacak!
 
Her ne kadar Apple, bellek miktarını ciddi anlamda artışa tabii tutmasa da, şimdiye kadar hep RAM teknolojisini geliştirerek daha hızlı ve verimli bellekler kullanmış ve iOS deneyimini kötüye gitmekten korumuştu. Ancak uygulamaların artması ve RAM ihtiyaçlarının yükselmesi, iOS'u kötü etkilemeye başladı.
 
Öte yandan Android dünyasındaki akıllı cihazların artık 4 GB kapasiteler ile anılan bellek boyutları karşısında eleştiri yağmuruna uğrayan Apple, bu konudan da uzaklaşarak eleştirileri azaltmak isteyecektir.
 
Apple’ın Eylül ayı etkinliğine birkaç ay kalmışken, sızıntı raporlar ve görsellerde gelmeye devam edecektir. Bu bağlamda yeni gelen bilgiler ışında, yakın zamanda Apple’ın iPhone 6s ile bellek boyutunu 2 katına çıkarttığına ilişkin sızıntılar artacaktır...
773812
Bu haberler ilginizi çekebilir