iOS Güncellemeleri Neden Çok Fazla Alan Kaplıyor ?

Apple'ın mobil işletim sistemi iOS, çok küçük boyutlarda güncelleme alsa bile kurulum için çok büyük depolama alanı isteyebiliyor. Peki ama iOS Güncellemeleri Neden Çok Fazla Alan Kaplıyor ?
27 Ekim 2014 12:41
iOS Güncellemeleri Neden Çok Fazla Alan Kaplıyor ?
iPhone ve iPad kullanıcıları, aldıkları güncellemelerin kurumu sırasında depolama alanı sorunu ile sık sık karşılaşabiliyorlar. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 8.1'i iOS 8.0.2 kurulu bir iPad Air'e yüklemek istediğinizde; güncelleme boyutu 97 MB olmasına rağmen 2.2 GB alan gerektiğini görüyorsunuz.
 
 
 
 
 
 
Durum böyle olunca da birçok kullanıcı, haberlerimizde yer alan yorum bölümü de dahil olmak üzere çeşitli platformlarda bu durumdan şikayetlerini gündeme getiriyorlar. Biz de sizler için bu durumun arkasında yatan sebebi açıklığa kavuşturmak istedik. 
 
Apple İşi Şansa Bırakmıyor
 
Her ne kadar yayınlanan güncellemeler de dosyalar sıkıştırılmış ve yeni dosyaların yanı sıra birçok güncellenmiş dosya olsa da Aslına bakacak olursanız, Apple'ın iOS için yayınladığı güncellemelerde gerekli olan depolama alanının tümü yayınlanan güncellemenin kurulumu için değil. Bu alana ihtiyaç duyulmasının en önemi sebebi cihazınızın kullanılmaz hale gelmemesi için Apple'ın aldığı önlem.
 
 
Biraz daha net açıklamak gerekirse, siz iOS 8.1'i yüklemek istediğinizde cihazınız, otomatik olarak mevcut işletim sisteminin bir kopyasını kaydediyor ve güncelleme sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşacak olursanız, bu sayede cihazınız bilinen tabir ile "Brick" yani tuğla olmaktan kurtuluyor ve iOS 8.0.2'ye kolaylıkla dönebiliyor. Güncelleme işlemi sonlandığında ise cihazda yer kaplayan yedek dosyaları otomatiik olarak siliniyor.
 
Apple bu sayede ürünlerinin güncelleme esnasında kullanılmaz hale gelmesinin önüne geçmeyi hedefliyor ve şu ana kadar da bu konuda başarılı olduğunu söyleyebiliriz ancak özellikle 16 GB iPhone ve iPad kullanıcıları bu durumdan çok memnun olmuyorlar.
shiftdelete
767076
Bu haberler ilginizi çekebilir