iOS 9'da AdBlock Uygulamalarıyla Reklamlardan Kurtulun

AdBlock artık iOS 9 ile Apple cihazlarda aktif kullanıma geçiyor. İşte iPhone için AdBlock uygulamaları ve tüm detayları...
17 Eylül 2015 15:58
iOS 9da AdBlock Uygulamalarıyla Reklamlardan Kurtulun
Bilindiği gibi AdBlock uygulamaları, kullanıcıların web gezintileri sırasında görecekleri reklamları engelleyerek, kullanıcılara daha sade bir gezinti imkanı sunuyor. Öte yandan başta Google Adsense gibi internet reklam servislerini, dolayısıyla elektronik yayıncıları, aynı şekilde gelirlerinden yoksun bırakmış da oluyor.
 
 
 

 

 
Özellikle Google, AdBlock uygulamaları sebebiyle Adsense ve Youtube servislerinden, milyar Dolarlara ulaşan yıllık kayıplardan bahsetmekten geri durmuyordu. Hem reklam servislerini hem de elektronik yayıncıları içine soktuğu maddi zorlukların tartışmaları süredursun, Apple’ın yeni mobil işletim sistemi sürümü iOS 9 ile çalışan Safari tarayıcısı artık, AdBlock desteği sunabilecek!
 
 
 
AdBlock, mobilde de yaygınlaşabilir!
 
Apple’ın, WWDC 2015 konferansı kapsamında duyurduğu ve iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerini tanıtmasıyla birlikte, resmi çıkış tarihini açıkladığı iOS 9, ülkemizde de tüm Dünya ile birlikte, 16 Eylül tarihinde kullanıma açıldı.
 
Beraberinde onlarca yeni özellik getiren iOS 9, yayınlanmasının ardından gizli özellikleriyle de gündeme gelmeye başladı. Bu özellikler arasından en dikkat çekici olanı ise, iOS 9 üzerinde çalışan Safari web tarayıcısının artık, “İçerik Engelleyiciler” kapsamında reklam engelleme yazılımlarını da destekleyeceği oldu!
 
 
 
Safari için AdBlock eklentileri!
 
 

 

 
Şu an için AdBlock veya AdBlock Plus isimli uygulamalar bu “İçerik Engelleyiciler” kategorisinde yer almamış olsa da, aynı görevi gören birçok yazılım, iOS 9 ile birlikte kullanıma sunuldu. Bu AdBlock uygulamalarından önce çıkan isimler ise; 1Blocker, Blockr ve Crystal oluyor.
 
 

 
Ayarlar>Safari>İçerik Engelleyiciler sekmesinden görev ataması yapan bu uygulamalar, Safari gezintilerinde AdBlock görevi üstlenebiliyor.
 
 
 
AdBlock, zirvede kalmaya devam edebilir!
 
 
Mobil reklamları engellemenin yanında, sosyal medya araçları gibi farklı mobil web site görüntülerini de engelleyebilen bu Safari eklentileri, daha şimdiden en popüler eklentiler arasında yer almayı başarmış durumda.
 
 
 

 
 
Apple tarafından atılan bu adım, nispeten daha pasif olan mobil AdBlock kullanımlarını, masaüstü kullanım oranlarına yaklaştıracak gibi görünüyor. Zira iOS kullanıcılarının severek kullandıkları başarılı mobil tarayıcı Safari’nin, bu tarz bir AdBlock sistemine öncülük etmeye başlaması, birçok kullanıcının ilgilini çekebilecek potansiyele sahip.
 
Önümüzdeki günlerde, iOS 9’un kullanım oranının artmasıyla paralel olarak meydana çıkacak diğer İçerik Engelleyici kapsamına giren uygulamalar ile mobil AdBlock kullanım oranlarında, nasıl bir artış yaşanacağı daha belirgin olarak gün yüzüne çıkacaktır.
shifdelete
18652
Bu haberler ilginizi çekebilir
 • Apple Clips Yayınlandı!

  Apple Clips Yayınlandı!

  Apple'ın bir süre önce duyurduğu yeni uygulaması Apple Clips nihayet yayınlandı. Üstelik ücretsiz. İşte detaylar...
 • Spotifyden İnanılmaz Rakamlar!

  Spotify'den İnanılmaz Rakamlar!

  Son dönemlerde Apple Music servisiyle kıyasıya bir rekabet yaşayan Spotify'ın açıkladığı son rakamlar, firmanın yükselişte olduğunu gösteriyor.
 • OneDrive Uygulaması Güncellendi!

  OneDrive Uygulaması Güncellendi!

  OneDrive uygulamasını güncelledi. iOS için güncellenen OneDrive uygulamasında bir çok yenilik oldu. Peki yeni güncelleme ile neler geldi?
 • Windows 10da Açık Bulundu!

  Windows 10'da Açık Bulundu!

  Microsoft'un işletim sistemi Windows 10'da açık keşfedildi. Peki Hacker'lar Windows 10'unu kolayca hackleyebilir mi? Detaylar haberimizde...
 • WhatsAppa Dava Şoku!

  WhatsApp'a Dava Şoku!

  WhatsApp'a Almanya'da şok bir dava açıldı. WhatsApp'ın, kullanıcıların verilerini usulsüz bir şekilde paylaşıldığı düşünülüyor! Detaylar haberimizde...
 • Snapchate Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapchat'e Snapcodes Özelliği Geldi!

  Snapcode olarak adlandırılan bu kod sistemi ile Snapchat, internet sitelerine bağlantı verecek. Detaylar haberimizde...
 • WhatsAppa Müthiş Yeni Özellik!

  WhatsApp'a Müthiş Yeni Özellik!

  WhatsApp'ın merakla beklenen özelliği sonunda yeni güncelleme ile geliyor. İşte detaylar...
 • Adım Adım iOS 10.2 Jailbreak Kurulumu?

  Adım Adım iOS 10.2 Jailbreak Kurulumu?

  iOS 10.2 jailbreak yayınlandı. Adım adım kurulumu ve detayları haberimizde.
En Çok Okunan Haberler
Video Galeri
Anket

Toplam 0 oylama