iOS 9 İşlemci Hızına Etki Ediyor

Şimdilik beta sürümü ile piyasaya sürülen iOS 9'un en önemli özelliklerinden olan Düşük Güç modunun, işlemci hızına olumsuz yönde etki ettiği ortaya çıktı. Detaylar haberimizde...
26 Haziran 2015 23:14
iOS 9 İşlemci Hızına Etki Ediyor
Apple'ın WWDC'nin açılış sunumunda tanıttığı iOS 9'da yer alan yenilikler arasında en ilgi çekici olanlardan biri de hiç şüphesiz iOS kullanıcılarının yıllardır beklediği güç tasarrufu sağlayan Düşük Güç modu.
 
 
Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının karşılarındaki en büyük sorun olarak karşımıza çıkan pil ömrü konusunda firmalar bir yandan geliştirme çalışmalarına devam ederken bir yandan da hızlı şarj ve güç tasarrufu gibi özellikler ile kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor.
 
Bu konuda uzun yıllardır sessiz kalan ve iOS platformuna güvenen Apple ise kullanıcılarından gelen taleplere yanıt vermeye karar vermiş olacak ki, iOS 9 ile birlikte "Low Power" yani "Düşük Güç" modunu kullanıcılara sunacağını duyurdu.
 
 
Şu sıralar ikinci geliştirici betası ile test edilmekte olan iOS 9 için güncellenen Geekbench 3 ile yapılan testlerde ise Apple'ın hakkında çok fazla detay vermediği düşük güç modunun donanımsal etkisi de ortaya çıktı.
 
iOS 9'da Ayarlar'da yer alan Pil menüsünün altından etkinleştirilebilinen Düşük Güç modunun açıklamasında fonda güncelle, e-mail kontrol et, ekran ışığı gibi özelliklerin azaltıldığı ya da kapatıldığı yazıyor. Ancak Ayarlar menüsünde yer alan açıklamada bahsedilmeyen detay Geekbench 3 ile yapılan testler sonucunda ortaya çıktı.
 
Düşük Güç Modu İşlemci Hızını da Düşürüyor
 
Geekbench 3 ile yapılan testlerde Düşük Güç modu aktifleştirilmeden tek çekirdekte 1606, çoklu çekirdekte ise 2891 puan elde eden iPhone 6 Plus; Düşük Güç modu aktifleştirildiğinde ise tek çekirdekte 1019, çoklu çekirdekte 1751 puan alıyor.
 
 
Ayrıca iPhone 5s ile yapılan testte de yaklaşık olarak yüzde 40 oranında performans düşüşü yaşandığı görülen teste bakacak olursa Apple açıkça belirtmemiş olsa da Düşük Güç modunda işlemci hızını düşürüyor gibi görünüyor.
 
Bakalım Düşük Güç modu ile birlikte 3 saate kadar pil ömrü sunmayı hedefleyen Apple, kullanıcıları memnun edebilecek mi ?
shiftdelete
297774
Bu haberler ilginizi çekebilir