Intel'in tablet planları yattı

Bu yıl hem Bay Trail hem de sonraki nesil Cherry Trail tabanlı Atom işlemcileri ile bu yıl milyonlarca tablete hayat vermeyi planlayan Intel'in bu planları yatmak üzere.
04 Ağustos 2014 11:50
Intelin tablet planları yattı
Tedarik zincirinden gelen bilgilere göre firma Bay Trail tabanlı Atom işlemci taşıyan yaklaşık 25 milyon, Cherry Trail tabanlı Atom işlemci taşıyan yaklaşık 15 milyon tablet modelinin piyasaya çıkacağını tahmin ediyordu. Ancak Cherry Trail işlemcilerin önce Kasım ayına sonra da 2015 başlarına ertelenmiş olması bunu da imkansız hale getirdi. 
 
Intel ortaya çıkan açığı kapatmak için üretici ortaklarına farklı promosyonlar ile Bay Trail işlemcileri sunmaya başladı. Ayrıca Çinli markasız tablet üreticilerine de Bay Trail işlemcilerini benimsetmeye çalışıyor. 
 
Ancak yine de bazı pazar gözlemcileri Intel'in tüm çabalarına rağmen bu yıl toplamda 30 milyon tablet modeline yongaseti sağlayacağını öngörüyor. Bu da asıl hedeften 10 milyon aşağıda kalmak demek oluyor.
 
Intel'in 14nm fabrikasyon süreci ile üreteceği Airmont mimarisini temel alan Cherry Trail platformu 2.7GHz saat hızına kadar çıkabilecek ve grafik birimi olarak da Haswell ile gelen GEN 8 ailesinin optimize edilmiş sürümlerini kullanacak.  
donanımhaber
279131
Bu haberler ilginizi çekebilir