HP 50 Bin Dizüstü Pilini Geri Çağırıyor!

HP, yangın riski yüzünden tam 50 bin dizüstü pilini geriye çağırıyor.Peki hangi modeller bundan etkilendi?
06 Ocak 2018 12:33
HP 50 Bin Dizüstü Pilini Geri Çağırıyor!
HP, olası pil arızaları durumunda yangın tehlikesi nedeniyle 50 binden fazla dizüstü bilgisayardaki lityum iyon pillerini geri çağırdığını açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamada, "Bu pillerin aşırı ısınma potansiyeline sahip olması, yangın veya yanık tehlikesi oluşturaibilir. Bu nedenle, pilinizin etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek son derece önemlidir" dedi.
 
 
Geri çağırma, tüm bilgisayarı değil pilini etkiliyor. Tüketiciler, pillerinin geri çağırılıp çağrılmadığını belirlemek için HP Validation Utility yazılımını çalıştırmalı.  Pilin değiştirilmesi gerekiyorsa, sıfırlanıp değiştirilene kadar şarj edilmesini önleyecek olan Aygıt'ı Pil Güvenli Moduna alacak bir güncelleştirme yüklenmeli. 
 
Bu güncelleme, tüketicilerin yeni bir pil beklerken bilgisayarları AC gücüyle kullanmaya devam etmelerini sağlayacak. Etkilenen modellerin çoğundaki piller kullanıcı tarafından değiştirilemediğinden, HP değiştirmeyi kendi teknisyenkeri aracılığıyla gerçekleştiriyor.
 
 
Etkilenen modellerin Aralık 2015 – Aralık 2017 tarihleri arasında dünya genelinde satılan belirli ProBook 64x (G2 ve G3), ProBook 65x (G2 ve G3), x360 310 G2, HP ENVY m6, Pavilion x360, 11 serisi dizüstü bilgisayarlar ve ZBook (17 G3, 17 G4 ve Studio G3) modelleri olduğu belirtiliyor. Kanada'da ise bu modellerden 2.600 adet satıldı.
 
Bu pillerin ayrıca yetkili servis sağlayıcıları tarafından aksesuar olarak satıldığı veya yedek parça olarak sunulduğu da belirtiliyor.  HP sorunu kabul ederek geri çağırma konusuna büyük önem veriyor. Şirket, yaşanan pil sorunu nedeniyle şimdiye kadar kimseye zarar gelmediğini belirtti.
 
 
HP, konuyla ilgili bir açıklama yaptı: "Tüm HP ürünlerinin kalitesi ve güvenliği bizim en büyük önceliğimizdir. Kısa süre önce bazı notebook bilgisayarları ve mobil iş istasyonları için tedarikçilerimizden birinin sağladığı pillerin potansiyel bir güvenlik endişesi sunduğunu öğrendik. Pillerin değiştirilmesi ve gönüllü olarak çağrılması da dahil olmak üzere bu sorunu çözmek için derhal harekete geçiyoruz. Bu eylem, son iki yılda küresel olarak satılan HP sistemlerinin yüzde 0,1'i ile ilgilidir.
 
Müşteriler, pillerinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için HP sitesini ziyaret edebilirler. Etkilenen müşteriler, pillerini ücretsiz olarak değiştirebilir. Pili Güvenlik Modu'na alıp harici güç kaynağına bağlayarak cihazlarını güvenle kullanmaya devam edebilirler."
 
Geri çağırmanın Türkiye'de uygulanıp uygulanmayacağı henüz belli değil. 
 
 
 
 
milliyet
754350
Bu haberler ilginizi çekebilir