Google Nexus X, Geekbench'de ki En İyi Android!

Google Nexus X, Geekbench'de ki En İyi Android! Motorola imzası taşıyan Google Nexus X, Geekbench test platformunun en yüksek performanslı Android akıllı telefonu olmayı başardı.
08 Ekim 2014 13:36
Google Nexus X, Geekbenchde ki En İyi Android!
Her yıl olduğu gibi, bu yıl da Google’ın akıllı telefonlarının çıkış tarihine yaklaştık. Geçtiğimiz senelerde Samsung ve LG gibi Güney Kore’li üreticilerin eline teslim edilen Nexus akıllı telefonlar, bu sefer ABD’nin bağrından kopup gelen Motorla’nın imzasını taşıyor.
 
Motorola, yakın zamanda Lenovo’nun maiyetine girdi gerçi. Yine de, Google’ın bu üreticiyi Nexus X için layık görmesi, kendisinin kötü bir iş çıkarma ihtimali bulunmadığını ortaya koyuyor. Nitekim, Nexus akıllı telefonların en yenisi, Geekbench platformunda elde ettiği benchmark skorlarıyla bizleri kendisine hayran bıraktı.
 
Windows, Mac, Linux, Android ve iOS işletim sistemlerinin tümüne destek vermesiyle bilinen Geekbench, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın da ilk olarak boy ölçüştüğü benchmark olmasıyla biliniyor. Google’ın 2014 yılındaki aygıtlarının da Geekbench’e damlama ihtimali yüksekti ve nihayet bugün Nexus X’in elde ettiği tekil ve çoğul işlemci skorlarını görme fırsatı yakaladık.
 
 
Motorola Shamu kod adıyla da bilinen Android L işletim sistemli cihaz, 5,9 inç boyutlu ve QHD çözünürlüklü dev rekanı ile hem oyun tutkunlarına, hem kitap kurtlarına, hem de video bağımlılarına hitap edecek. Qualcomm Snapdragon 805 çipset ve 3GB RAM gibi özellikleriyle tam bir amiral gemisi olacağının sinyallerini veren cihazın Geekbench tek çekirdek performansı 1040 puan, çok çekirdekli performans indekslemesi ise, 3199 puan seviyesinde.
 
Android ekosistemindeki en dişli rakipleri arasında yer alan Galaxy S5 ve LG G3 gibi rakiplerine 100 puan’ın üzerinde fark atan akıllı telefon, tek çekirdekli testlerde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın oldukça gerisinde seyrediyor. Fakat, Apple’ın akıllı telefonlarına güç veren 20 nanometre teknolojili A8 işlemcisi, çift çekirdekli bir cihaz iken, Qualcomm Snapdragon 805′in 4 çekirdekli olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, tek çekirdeğin aktif olduğu durumda, yeni nesil iPhone’ların Apple A8 işlemcisinin üstünlük sağlaması son derece normal.
 
Bütün işlemci çekirdeklerinin devreye girmesiyle birlikte, Nexus X’in Geekbench skorunda iPhone 6′ya bir hayli fark attığını görmekteyiz. Fakat, bütün bu değerlerin uygulama performansına benzer bir biçimde yansımayacağını da üzülerek belirtmeliyiz. iOS ve Android işletim sistemlerinin sistem kaynak kullanımları ve optimizasyonları son derece farklı olduğundan dolayı, oyunlarda ve genel arayüz performansında iPhone 6′nın üstünlüğünün devam edeceğini tahmin etmek hiç de güç değil.
 
 
Yine de, 64-bit işlemcilere geçiş dönemi yaşayan Android ekosistemi, Android L ve yeni nesil çipsetlerin de katkılarıyla birlikte çağ atlayarak, iOS’un efsanevi optimizasyon gücünü arkasına alan Apple iPhone 6′ya büyük ölçüde ter döktürecekler. İki ezeli platform arasındaki fark git gide azalırken, bize de patlamış mısırlarımızı alıp rekabeti izlemek düşüyor.
 
Android L işletim sisteminden istifade eden ilk akıllı telefon olmaya hazırlanan Google Nexus X de, Android cihazların farkı kapatmaya başladıklarının işaretçilerinden biri. Kendisini Ekim ayının sonlarına doğru ya da en geç Kasım ayında piyasada görmeyi umut etmekteyiz.
Geekbench 3
179388
Bu haberler ilginizi çekebilir