Galaxy Note 4 ekranı gerçeğe çok yakın!

Yıllardır Samsung Super AMOLED ekranları ile en canlı ve en parlak renkleri sunduğunu iddia etse de, bu ekranların gerçek renkleri tam olarak yansıtamadığı ve yeşilin ağır bastığı konusunda sürekli eleştirilere maruz kalıyordu. Ancak son dönemde bazı gelişmeler yaşanıyor.
08 Eylül 2014 16:53
Galaxy Note 4 ekranı gerçeğe çok yakın!
Galaxy Tab S serisindeki Super AMOLED ekranları ile övgü toplayan Samsung, bu modellere koyduğu Basic ekran moduyla renkleri optimize ederek gerçeğe en yakın şekliyle sunmayı başarmıştı. Galaxy Note 4 modelindeki ekranın renk ısıları ve Delta E değerleri göz önüne alındığında ekranın Basic modunda daha doğal renklere kavuştuğu ortaya çıkmış.
 
Galaxy Note 4 artık Basic modunda referans sRGB standardına çok yakın renkler üretebiliyor. Bu testler prototip üzerinde yapıldığı için önizleme manası taşıyor. Piyasaya çıkan nihai sürümde ekran testleri daha net olarak yapılabilecek. 
 
Delta E standardı renk hatalarının miktarını anlamak için kullanılan bir ölçü ve 5 seviyesinin altında kalan değerler genelde iyi olarak tanımlanıyor. Galaxy Note 4 ekranının gri Delta E ve rgb Delta E ölçümleri sırasıyla 3.84 ve 4.86 olarak ölçülmüş. Bu da ekran ne kadar parlak ve canlı olursa olsun gerçek renk değerlerine olan yakınlığından sapmadığını gösteriyor. 
 
Ekranın gerçek renklerden ziyade parlak ve canlı renkler sunmasını isteyen kullanıcılar AMOLED Cinema veya AMOLED Photo modlarına da geçiş yapabiliyor. Ancak Galaxy Note 4 ekranının Basic modda sunduğu renk kalitesi pek çok kesimden övgü almış durumda.  
donanımhaber
144622
Bu haberler ilginizi çekebilir