Fujitsu İris Tarayıcılı Akıllı Telefon

Henüz parmak izi okuma sensörü bile tüm akıllı telefonlara ulaşmamışken, Fujitsu iris tarama özelliğine sahip akıllı telefonunu duyurdu bile.
14 Mayıs 2015 22:20
Fujitsu İris Tarayıcılı Akıllı Telefon
Akıllı telefonlarda parmak izi okuma teknolojisi hayatımıza Motorola ile girdi. Motorola, bilgisayarlarda kullanılan teknolojiyi birebir Atrix'te kullandı ve açıkçası kullanıcı deneyimi açısından çok kötü bir izlenim bıraktı. Bu "kötü" deneyimden sonra üreticilerin parmak izinden vazgeçtiklerini gördük. Ta ki iPhone 5S çıkana kadar.
 
 
Apple hali hazırda var olan TouchID teknolojisini kendi yazılımı ile geliştirdi ve ortaya muhteşem bir donanım çıktı. Şu anda tüm akıllı telefonlar içinde daha iyi çalışan bir parmak izi okuma sensörü yok. 
 
Peki, İris Taraması?
 
İris taramasından kimlik kontrolü askeri alanda uzun yıllardır kullanılan bir teknoloji. Bunun akıllı telefonlarda kullanılması ise resmen şehir efsanesi haline gelmişti. Gelmişti diyoruz çünkü Fujitsu yeni telefonu NX F-04G'de bu teknolojiyi kullandığını açıkladı ve bir video ile bunu tüm dünyaya gösterdi. Telefon 5,2 inç boyutunda ve 2560x1440 piksel 565 ppi bir ekrana, 32 GB depolama ve 3 GB sistem belleğine sahip.
 
Fujitsu NX F-04G'nin önünde kızılötesi sensörler ve kızılötesi bir kamera bulunmakta. Bu da uygun yazılımla birlikte telefonun iristen kimliğinizi doğrulamanızı sağlıyor. Işınların kızılötesi olduğu için karanlıkta da tanılama işlemi yapabileceği belirtiliyor ama test etmeden bir şey söylemek yanlış olacaktır.
 
Telefon Satışa Ne Zaman Başlayacak, Fiyatı Nedir?
 
Fujitsu NX F-04G'nin önümüzdeki günlerde satışa sunulabilecek hazır bir ürün olduğu belirtilirken fiyatıyla ilgili bir bilgi verilmiyor. Samsung'un da bu donanım üzerinde çalıştığını belirtelim.
 
İşte Fujitsu NX F-04G'ın iris taramasının anlatıldığı video:
 
shiftdelete
820040
Bu haberler ilginizi çekebilir