Fransa'dan Apple'a Dava!

Fransız tüketici örgütü HOP, Apple'a milyar dolarlık dava açtı.
30 Aralık 2017 14:58
Fransadan Applea Dava!
Eski model iPhone'ları kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul eden Apple, ABD ve İsrail'in ardından Fransa'da da dava riskiyle karşı karşıya.
 
Bildiğiniz üzere Apple, iPhone yazılımının bazı telefonları şarj sorunları nedeniyle yavaşlattığını kabul etti. Apple aynı zamanda herkesin güvenini kazanmak için bir takım değişiklikler yapacağını da duyurdu.
 
 
Fransız tüketici örgütü HOP da Apple'a iPhone'ları bilerek yavaşlattığı gerekçesiyle dava açtı. HOP’un kurucularından Laetitia Vasseur, Apple’ın Fransız tüketici yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıldığını açıkladı. Ülkede planlı eskitmeye izin verilmediğini belirten HOP, Apple'ın dışında yazıcı üreticisi Epson’a da dava açtı. Bu yasayı ihlal etmekten suçlu bulan şirketler, yıllık gelirinin % 5'i kadar para cezasına çarptırılabilir. Bu, Apple'ın ödemeyi zorunlu kılacağı 11.5 milyar dolar ceza anlamına geliyor.
 
 
Fransız kanunları, yeni modellerin satılması için şirketlerin ürünlerinin ömrünü kasten kısaltmasını engeller. Apple'ın geçen yıl Apple iPhone 6, iPhone 6s için gönderdiği güncellemeler CPU hızını düşüren bir özellik içeriyordu. Özel güncelleme iOS 10.2.1'di. 
 
Epson suçlamaları reddediyor. Apple ise Fransa’da açılan davayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.
 
Apple'a eski iPhoneları yavaşlattığı gerekçesiyle sekiz ayrı dava
 
Apple'a, kullanıcıları uyarmadan telefonları yavaşlatıcı yazılım güncellemesi yaptığı savıyla ABD'nin farklı federal mahkemelerinde toplam sekiz ayrı dava açıldı.
 
 
Mahkeme dosyalarında, Apple'ın eski sürüm yazılıma sahip iPhonelarda yaptığı güncellemelerin telefonların performansını kötüleştirip iPhone sahiplerini sorunları çözmek için yanlış yönlendirdiği iddia ediliyor. Başka bir deyişle, iPhone sahipleri yavaşlama nedeniyle telefonlarının bozulduğunu düşünse de, dava dosyalarında bu durumun, Appleın kullanıcıları bilgilendirmeden gönderdiği yazılım güncellemelerinden kaynaklandığı savunuluyor.
 
Kaliforniya, New York ve Illınois eyaletlerinde açılan davaların hepsinin toplu dava olduğu ve ülke genelindeki milyonlarca iPhone sahibinin temsil edileceği belirtiliyor.
 
İsrail'de bir mahkemede de benzer bir dava açıldı. Apple geçen hafta, ilk defa iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE ve iPhone 7 dahil eski eski model telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığını kabul etmiş, ancak bunun amacının telefonların daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamak olduğunu savunmuştu. Davalarda ise Appleın batarya sorununu ücretsiz batarya değişimi yaparak değiştirmek yerine batarya sorununun gizlendiği iddia ediliyor. Tüketici elektroniği yasalarında uzman Boston Üniversitesi Profesörü Rory Van Loo, "Tüketiciler Appleın bu güncellemelerinin gerçek nedenini biliyor olsaydı belki de yeni iPhone almak yerine bataryalarını değiştirme şansına sahip olacaktı. Durumun tam olarak böyle olduğu ortaya çıkarsa bu dava büyük bir dolandırıcılık davasına dönüşebilir" dedi.  
 
 
milliyet
Etiketler : Apple , dava , dolar , fransa , HOP , iphone , milyar , yavaş
267806
Bu haberler ilginizi çekebilir