Foursquare kapalıyken de attığınız her adımı takip edecek

Foursquare uygulaması artık her hareketinizi takip edebilecek, kullanılmadığı zamanlarda bile. Peki bundan kurtulmak için ne yapmalıyız? İşte detaylar...
11 Ağustos 2014 12:32
Foursquare kapalıyken de attığınız her adımı takip edecek
Son güncellemeyle birlikte değişen Foursquare uygulaması, bazı kullanıcılar tarafından "korkutucu" olarak nitelendirilebilir. Geçtiğimiz çarşamba günü Foursquare uygulamasını güncelleyen kullanıcılar otomatik olarak uygulama sahibi şirketin, GPS koordinatlarını sayesinde telefonlarını açık tuttukları her an kendilerini takip etmesine izin veriyor. Foursquare'in bundan önceki sürümlerinde, kullanıcı tarafından izin verilmediği taktirde böyle bir takip yapılamıyordu. Ancak yeni sürümle birlikte bu özellik otomatik olarak geliyor ve takip edilmek istemeyen kullanıcıların bu özelliği kapatması gerekiyor.
 
Önceki sürümlerde Foursquare uygulaması, yapılan check in miktarına ve yerine bağlı olarak kullanıcılarına "etiketler" veriyordu. Foursquare yeni sürümüyle birlikte bu etiketler yerine kullanıcıları mekanlarla ilgili yorum yapmaya teşvik ediyor. Uygulama, gittikleri yerleri değerlendirerek kullanıcılara yeni restoranlar ve barlar da önerecek. Örneğin sushi yemeyi seven bir kişi yeni bir şehre gittiğinde, oradaki en iyi sushi restoranları uygulamayı açmadığı halde telefon ekranında belirecek.
 
Foursquare'in kullanıcıların nerede olduğunu takip edebilmesi, sahip olduğu verilerin değer kazanmasına neden oldu. Şirket gelirini arttırmak için yeni adımlar atan Foursquare, bu verileri ortaklarına ve reklamcılara satmayı gözden geçirebilir. Foursquare'in CEO'su Dennis Crowley verdiği bir röportajda şirketin gidilen popüler mekanların analizini yapmayı düşündüğünü ve bu analiz verilerini ortaklarına satabileceğini belirtti.
 
Ancak Foursquare'in yeni "takip" özelliği, gizlilik konusunda artan endişelere sahip olan kullanıcıları korkutabilir. Pew Araştırma Merkezi'nin 2012 yılında yaptığı "Internet & American Life Project" adlı araştırmaya göre gizlilik konusunda endişe duyan akıllı telefon kullanıcılarının üçte biri, cep telefonlarının yer tespiti yapma özelliğini kapatıyor.
 
Foursquare uygulaması, rakipleri tarafından da sağlanan yer tespiti özelliğinden daha fazlasını sunuyor. Twitter gibi sosyal medya uygulamaları da kullanıcıların GPS verilerini toplayarak konum bilgilerini arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlıyor. Aynı şekilde Facebook da bu yıl mobil uygulamasına eklediği ve çevrenizdeki arkadaşlarını görmenizi sağlayan, istenildiğinde devre dışı bırakılabilen "Yakındaki Arkadaşlarını Bul" eklentisiyle benzer bir adım atmıştı.
 
"Bu işe başladığımız günden beri düşüncemiz, insanlara hizmet sağladıkça onların da servislerimizi daha fazla kullanmak istemesi oldu," diyen Crowley, karşılığında önemli bir hizmet aldıkları için bulunduğu konum bilgilerini paylaşacak kullanıcı sayısının artacağını söylüyor: "İnsanlardan veri topluyorsanız, karşılığında iyi bir hizmet vermeniz gerekir. Aksi halde hiç adil bir durum olmaz."
 
Bu "takas" mantığı, Android işletim sistemli telefonlar için el feneri uygulaması geliştiren Goldenshores tarafından sağlanamamıştı. Goldenshores'un kullanıcı verilerini neden topladığı ise bilinmiyor. Federal Ticaret Komisyonu Goldenshores şirketiyle kullanıcılarından konum bilgisini neden topladığını "açıkça ve belirgin bir biçimde" açıklaması gerektiğini belirten bir anlaşma yaptı.
 
Foursquare geçtiğimiz hafta gizlilik politikasını güncelleyerek uygulamanın kapalı olduğu zamanlarda bile kullanıcıların yer tespiti yapabileceği konusunda uyarıda bulundu.
 
Foursquare'in yer tespitiyle ilgili gizlilik politikasında yer alan kısmın orijinal metni ise şöyle: "Gerçek zamanlı konum bilgileriniz Foursquare uygulamasında paylaşılmamaktadır. Ancak eğer gittiğiniz mekanda, örneğin öneri bırakma aracılığıyla bir etkileşime girerseniz, kullanıcılar sizin orada olduğunuz sonucuna varabilir. Öneriler gibi bazı içerikler tarih bilgisi içerir, bu nedenle de diğer kullanıcılar daha önce gittiğiniz yerler hakkında da bilgi sahibi olabilir."
 
Demokrasi & Teknoloji Merkezi'nin (Center for Democracy & Technology) tüketicilerin gizlilik hakları üzerine yapılan projenin müdürü Justin Brookman, Foursquare'in yeni güncellemesiyle gelen gizlilik sorunlarını nedeniyle kullanıcıları bilinçlendirmek adına bir takım adımlar atması gerektiğini söyledi.
 
Brookman, e-posta aracılığıyla belirttiği düşüncelerini "Sürekli olarak konum takibi yapma özelliği, kişi tarafından onaylandığı takdirde aktif olması gereken bir özellik. Eğer uygulamanın bu özelliğini kapatamıyorsanız, bunun şirketin size iletmek istediği "istemeseniz bile sürekli olarak konum bilgisi verilerini toplayacağını belirttiği" mesajı olduğunu düşünebilirsiniz," cümleleriyle belirtti.
 
Yeni gizlilik politikasının yanı sıra Foursquare'in kullanıcıların uygulamayı yüklemesinin veya güncellemesinin ardından ekranda belirecek konum bilgisi takibi özelliğinden bahsettiği metin ise şu şekilde: "Foursquare cep telefonunuzdan aldığı bilgileri kulalnarak güzel mekanlar bulmanıza yardımcı oluyor ve bu mekanlardayken de size en popüler olan tavsiyeleri sunuyor. Foursquare'in bu özelliğini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz."
 
Crowley, Foursquare'in topladığı verileri düşündüğünde ortaklara satılacak olan verilerin içinde kullanıcı isimlerinin olmayacağını belirtti ve "Popüler olan mekanlara bakarak, 'Kaburga yemeği tercih eden insanlar East Village'deki Arnold Palmers'ı tercih ediyor' diye yorumlar yapabiliriz," dedi. Foursquare CEO'su, reklam şirketlerinin bu verilere ulaşma konusunda "fazlasıyla heyecanlı olduğunu" da söyledi.
 
Bu özelliği kapatmak için ; Profil > Ayarlar > Konum Ayarları üzerindne "Arka Plan Konumu"nu kapatın.
The Wall Street Journal
592166
Bu haberler ilginizi çekebilir