Fairphone 2 İle Birlikte Modüler Telefon Hayalleri Gerçeğe Dönüştü

Google'ın uzunca bir süredir geliştirdiği modüler akıllı telefon projesinin ilk örneği Fairphone 2 satışa çıktı! Detaylar haberimizde...
17 Temmuz 2015 14:19
Fairphone 2 İle Birlikte Modüler Telefon Hayalleri Gerçeğe Dönüştü
Uzun süredir ha oldu ha olacak mı derken, en nihayetinde modüler telefon konsepti son kullanıcıya ulaşabilecek hale geldi. Ön siparişlere başlayan Fairphone firmasının Fairphone 2 isimli akıllı modüler telefonu, ilgi ile siparişlerine devam ediyor.
 
 
Peki, Modüler telefon ne demekti?
 
Öncelikle hatırlatmak maksadıyla modüler telefon konsepti hakkında bir paragraf açmak gerekirse; modüler telefonlar deyim yerindeyse birer teknolojik Lego olarak tanımlanabilecek kadar düz mantıkta hazırlanan bir konsept… Yani bir varsayımda bulunursak tıpkı bir bilgisayar topluyor gibi, akıllı telefonunuzu toplayabiliyorsunuz! Sahip olduğunuz telefonun, modülerliğinden faydalanarak ilerleyen zamanlarda kamerasını, işlemcisini veya ekran panelini değiştirerek cihazınızı güncelleyebilir veya sorunlu bölümü değiştirebilirsiniz.
 
Aslında bu konseptin tartışmaları uzun süredir devam ediyordu. Zira bu noktada PC sektöründe olduğu gibi bir baz nokta olmadığı için, bu projenin kâğıt üstünde kalmaya devam edeceği yorumları yapılıyordu.
 
Fairphone 2 ile modüler telefon gerçek oluyor!
Ancak Fairphone elini taşın altına koymuş ve Fairphone 2 isimli modüler akıllı telefonunu ön siparişe açmış durumda. Üstelik ön siparişe açılan Fairphone ürününün referans özellikleri de hiç fena değil…
 
 
Fairphone 2; 5inç büyüklüğünde FullHD(1080p) LCD panel, Android 5,1 Lollipop işletim sistemi, 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth ve 4 çekirdekli Snapdragon işlemci, 2GB LPDDR3 RAM, 32GB depolama alanı, çift sim kart desteği, 2 mikro SD kart slotu, 8MP f2.2 diyaframlı arka kamera, 2MP F2.8 diyaframlı ön kamera gibi birçok özelliklerine sahip referans modeli ile 529 Euro karşılığı ön siparişe açılmış durumda. Üstelik firmanın hedefi olan 15,000 ön sipariş miktarı ise neredeyse tamamlanmak üzere...
 
Modüler telefon Fairphone 2 ön siparişleri devam ediyor!
 
Şu an sadece Avrupa ülkeleri için siparişi alınan Fairphone 2, beklenen ilgiyi gördüğü takdirde hiç şüphesiz tüm dünyaya sipariş ulaştıran seviyeye çıkacaktır.
 
Firmanın yaptığı açıklamaya göre alınan Fairphone 2 ön siparişleri, Kasım 2015 itibariyle teslim edilmeye başlanacak. Yani 2015 yılı içerisinde modüler cihazlar, günlük kullanıma dâhil olmuş olacaklar.
 
 
Fairphone 2 referans modelinin sahip olduğu teknik özellikleri, modülerliği kapsamında değiştirmek isteyen kullanıcılar için modüllerin satışlarına ise ne zaman başlanacağı veya kim tarafından satışa açılacağı konuları, şu an için netlik kazanmış değil. Örneğin Qualcomm’un işlemci modüllerini Fairphone mu yoksa doğrudan Qualcomm mu satışa sunacak, henüz netlik kazanmış değil. Keza diğer modüller için de aynı durum söz konusu oluyor.
 
Uzun süredir birçok kimse tarafından sadece bir deneme olarak kalacağı düşünülen modüler telefon konsepti, böylelikle gerçekleşmiş oluyor. Umalım ki Fairphone, beklediği başarıyı elde edebilsin. Zira modüler telefon konsepti en çok kullanıcılar için önemli bir değere sahip…
shiftdelete
880031
Bu haberler ilginizi çekebilir