• Anasayfa
  • Uygulamalar
  • Eski Facebook Başkan Yardımcısı: Sosyal medya toplumu paramparça ediyor

Eski Facebook Başkan Yardımcısı: Sosyal medya toplumu paramparça ediyor

Eski Facebook Başkan Yardımcısı Palihapitiya çalıştığı dönemle ilgili suçluluk duyduğunu söyledi.
12 Aralık 2017 11:42
Eski Facebook Başkan Yardımcısı: Sosyal medya toplumu paramparça ediyor
2007 yılında Facebook’ta çalışmaya başlayan ve kullanıcı arttırma alanında başkan yardımcılığı yapmış olan Chamath Palihapitiya, Stanford Üniversitesi’nde bir panele katıldı.Katıldığı panelde işiyle alakalı büyük bir suçluluk duyduğunu belirten Palihapitiya, “Sanırım toplumun işleyişiyle ilgili sosyal dokuyu parçalayan araçlar yarattık.” dedi.
 
 
Palihapitiya’nın eleştirileri sadece Facebook’a yönelik değil, bütün sosyal medya mecralarını kapsıyordu. “Kalpler beğeniler baş döndürücü. Kısa sürede oluşturduğumuz bu dopamin hormonuna bağlı geri bildirim döngüleri toplumun işleyişini yok ediyor. Buralarda gerçek anlamda sivil bir söylem, iş birliği yok. Yanlış bilgi ve gerçek dışılık var ve bu durum sadece Amerika’nın sorunu değil. Bu durum küresel bir sorundur.” sözleri dikkat çekti. 
 
Sosyal medya sayesinde daha büyük grupların belli bir yönde manipüle edilip yönlendirilebileceğinden bahseden Palihapitiya, kendi çocukları için sosyal medyanın kesinlikle yasak olduğundan da bahsetti. 
 
Palihatipiya’nın sözleri, Facebook’u bugünkü gücüne ulaştırmış fakat daha sonra kurumdan ayrılan diğer kişilerin sözleriyle de uyuşuyordu. Şirketin ilk yatırımcılarından biri olan Sean Parker, Facebook ve diğer sosyal medya mecralarının insan psikolojisindeki savunmasızlığı istismar ettiklerini ve bunu başarıyla yaptıklarını söyleyerek Kasım ayında sosyal medyayı bıraktığını açıklamıştı. Aynı zamanda Facebook’un eski ürün müdürü olan Antonio Garcia-Martinez, Facebook’un topladığı kişisel bilgilere dayanarak Kaos Maymunları adında bir kitap yazmıştı.
 
milliyet
292609
Bu haberler ilginizi çekebilir