Darkweb‘de 1.4 Milyar Parola Sızıdırıldı Mı?

Son rapora göre DarkWeb'de 1.4 milyar kullanıcı verisinin sızdırıldığı söylendi.
17 Aralık 2017 11:52
Darkwebde 1.4 Milyar Parola Sızıdırıldı Mı?
Son yıllarda popüler web sitelerini ve çevrimiçi hizmetleri içeren çok sayıdaki yüksek profilli hackler oldu ve bazı hesaplarınızın bunlardan etkilenmiş olması muhtemel gibi görünüyor. Ayrıca, kimlik bilgilerinizin DarkWeb'de dolaşan büyük bir dosyada listelenmiş olması da muhtemeldir.
 
 
4iQ'daki güvenlik araştırmacıları, günlerini çeşitli DarkWeb sitelerini, bilgisayar korsanları forumlarını ve sızdırılmış ve çalınan veriler için çevrimiçi pazarı izleyerek geçiriyorlar. Araştırmacılar son olarak, 1.4 milyar kullanıcı adı ve şifre kombinasyonunu içeren 41-gigabayt'lık bir dosyanın DarkWeb'de dolaştığını tespit ettiklerini açıkladılar. Kayıtların hacmi yeterince korkutucu ancak daha fazlası var.
 
 
Tüm kayıtlar düz metintedir. 4iQ, yaklaşık yaklaşık % 14'üne denk gelen 200 milyon parolanın direkt olarak dosyada yer verildiğini söyleniyor. Bununla birlikte,. isteyen herkes kolayca dosyayı açabilir, hızlı arama yapabilir ve başkalarının hesaplarına girmeye çalışmaya başlayabilir.
 
Her şey düzgünce düzenlenmiş ve alfabetik olarak düzenlenmiş.
 
1.4 milyar kayıt nereden geldi?
 
Veriler tek bir olaydan ele geçirilmiş değiller. Kullanıcı adları ve şifreleri çeşitli kaynaklardan toplanmıştır. 4iQ'nin ekran görüntüsü Netflix, Last.FM, LinkedIn, MySpace, arkadaşlık sitesi Zoosk, yetişkinlere yönelik web sitesi YouPorn'un yanı sıra Minecraft ve Runescape gibi popüler oyunların verilerini içeriyor.
 
Ve bu önemli haberi bitirirken bir kez daha takipçilerimizi şifre güvenliklerini sağlamaları konusunda uyaralım.
 
 
 
 
teknokulis
581187
Bu haberler ilginizi çekebilir