Cyanogen, Google'ı Ekarte Edecek

Açık kaynaklı bir Linux dağıtımı olan Android, operasyonu başlatan Google'ın tekelinde yoluna devam ediyor ancak bu durumu değiştirmek isteyen Cyanogen, Google'ı ekarte edecek ...
26 Ocak 2015 20:47
Cyanogen, Googleı Ekarte Edecek
Linux tabanlı ve açık kaynaklı olan Android Open Source Project yani AOSP, gün geçtikçe büyüdü ve artık akıllı telefon ve tablet dışında bilgisayarlarda, akıllı televizyonlarda, otomobillerde ve pek çok beyaz eşyada kullanılan dev bir ekosistem haline geldi.
 
Google'ın desteklediği bu proje, hala Google önderliğinde devam ediyor. Android, açık kaynaklı bir işletim sistemi olsa bile, siz Google'ın Android için çıkardığı nimetlerden faydalanabilmek için Google Apps'i ROM'a entegre etmek zorunda kalıyorsunuz.
 
 
Android, Google'a çalışıyor!
 
Google'ın esas Android ile hedefi, milyonlarca insanın bilgilerine daha çabuk erişebilmek, onlara daha çok reklam gösterebilmek ve onlara uygulama, oyun, kitap ve film gibi pek çok içerik satabilmek. Artık Google Apps, Google Now gibi içerikler, Google Asistan Launcher içerisine entegre edilmiş bir durumda.
 
Yani arayüz bile sizin arattıklarınızı doğrudan Google'a iletiyor. Google'da veriler saklanıyor ve arattığınız nesneler karşınıza Google üzerinden geliyor.
 
Cyanogen büyümesini sürdürüyor ve Google'a meydan okuyor
 
Eskiden CyanogenMod adıyla andığımız ROM'larıyla, güncelleme gelmeyen Android cihazlara yeni bir soluk getiren CM ekibi, daha sonra Cyanogen adında bir şirket kurdular. Bu şirket, OnePlus One modeline de yazılım geliştirmeye başlamıştı.
 
Cyanogen artık kendi tarzı olan ve Android Open Source Project'i temel alan bir işletim sistemi. Yani Google yapıları tamamen ayıklanmış olan AOSP üzerine, CyanogenMod uygulamaları ve tüm geliştirmeleri hazırlanıyor. Son olarak da dışarıdan Google Apps uygulamaları ekleniyor. 
 
Sonuç olarak, Cyanogen'in CM sürümleri, Google'ın Android'inden biraz daha fazlasını sunan bir işletim sistemi olarak kabul görmeye başladı.
 
Cyanogen sözcüsü: Android'i Google'dan kurtarmaya çalışıyoruz...
 
Bir röportajda konuşan Cyanogen sözcüsü Kirt McMaster, çekirdek seviyesine kadar açık kaynak olacak bir Android sürümü geliştirmek istediklerini ve böylece ortaklarının kendilerine göre en üst seviyede hizmetlerini entegre edebileceklerini belirtti.
 
Esasında kullandıkları AOSP çekirdeği açık kaynaklı bir çekirdek. Fakat Google'ın sistem tarafında entegre ettiği yazılımlar, açık kaynaklı değil. 
 
McMaster Android platformunu Google'dan uzaklaştırmayı düşündüklerini ifade ederken, bizim de yukarıda bahsettiğimiz gibi Google Now örneği ile örneklerini açıklamaya devam ediyor.
 
Google'ın dijital asistanı mahiyetindeki Google Now sistem seviyesinde entegrasyon sağlıyor ve bu sayede kullanıcılara cihaz üzerinde derin bir kontrol imkanı sunuyor. Bu da bizim yukarıda dediğimiz gibi Google'ın, kullanıcı bilgilerini toplama konusunda firmanın isteklerini yerine getiriyor. Ama bu durum, açık kaynaklı yazılım alışkanlıklarına ters.
 
Ayrıca Google Now entegrasyonunun iç yapısı, üçüncü parti geliştiricilere de açık değil. Cyanogen'in bundan sonraki sürümlerde yapmak istediği ise bu entegrasyonu kullanıcılara sağlamak.
 
Google Now yerine başka bir ana ekran uygulaması Cyanogen ile işbirliği yaaprsa, bağımsız ROM'larda bu desteğe erişebilecek. Ayrıca cihazlarına kullanıcılar istedikleri gibi ekleme yapabilecekler.
 
Önümüzdeki dönemde pek çok üretici, yazılım desteğini Cyanogen'den alabilir. Çünkü hem yazılımları hızlı ve başarılı bir şekilde geliştiriyorlar, hem de güncelleme süreleri oldukça hızlı. 
 
Cyanogen'e verilecek ücretler belki de diğer üreticilerin arayüzleri için geliştirdiği AR-GE masraflarından çok daha uygun bile olabilir. Bakalım gelecekte Cyanogen gelişimini nasıl devam ettirecek?
 
Google, Android'i elinde tutabilmek için önlemler alabilir mi merakla bekliyoruz...
shiftdelete
232204
Bu haberler ilginizi çekebilir