Bundan Böyle App Store, Google Play, Amazon ve eBay KDV Ödeyecek!

Elektronik ortamda hizmet satıcısı yabancı şirketlerin KDV mükellefi olması için Maliye Bakanlığı tarafından taslak hazırlandı.
27 Aralık 2017 19:04
Bundan Böyle App Store, Google Play, Amazon ve eBay KDV Ödeyecek!
Günümüzde elektronik ortamda her gün binlerce alışveriş yapılıyor. Ülkemizde de insanlar uygulama mağazaları ya da e-ticaret siteleri aracılığıyla yabancı merkezli şirketlerden hizmet satın alıyorlar. İşte bu şirketlerle ilgili bir düzenleme yolda. Gelen haberlere göre Maliye Bakanlığı, elektronik ortamda Türkiye'deki vatandaşlara uygulama başta olmak üzere hizmet satan yabancı şirketlerin KDV mükellefi olmaları gerektiğini belirten tebliğ taslağı hazırladı.
 
 
Taslak, yurtdışından mobil uygulamalar başta olmak üzere elektronik ortamda sunulan hizmet satışlarının neredeyse tamamını kapsıyor ve KDV uygulamasını şart koşuyor. Bu şirketler elde edilen gelirin Katma Değer Vegisi'ni bakanlığa ödemek zorunda kalacaklar. Eğer ödemeler yapılmazsa Maliye kanun hükmünde tahsilat yapabilecek.
 
 
Taslak, ödemeye aracılık eden bankalar ile elektronik para ve ödeme kuruluşlarına her üç ayda bir, üçer aylık dönemi takip eden ayın sonuna kadar Gelir İdaresi Başkanlığı'na belirlenecek format ve standarda uygun olarak ödemeye aracılık ettiği işlemi bildirme zorunluluğu getiriyor.
 
teknokulis
7570
Bu haberler ilginizi çekebilir