BlackBerry Eski Günlere Geri Mi Dönüyor ?

BlackBerry Eski Günlere Geri Mi Dönüyor ? Üçüncü çeyrekte kâr elde eden firmanın iflasın eşiğinden döndüğü görülüyor.
20 Aralık 2014 17:52
BlackBerry Eski Günlere Geri Mi Dönüyor ?
Bir zamanların efsanevi telefon markası olan BlackBerry, son yıllarda izlediği yanlış stratejiler nedeniyle dibi görmüştü. Uzun bir süre kötü günler geçiren firmanın pazar payının yüzde 1 seviyesine düşmesiyle pazardan çekileceği bile gündeme gelmişti.
 
Daha sonra şirkette CEO değiştirildi yeni CEO John Chen pes etmek yerine savaştı ve şansını denedi. 2014 yılına damgasını vuran telefonlardan bir tanesi olan BlackBerry Passport ile durumunu birazcık toparlayan firma, üçüncü çeyrekte 1,9 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirdi.
 
 
Toplamda 793 milyon dolar net gelir elde eden BlackBerry, bu yüksek rakam ile geçen çeyrekte ettiği zararı da dengelemiş oldu. Şirket faaliyet karı olarak 16 milyon dolar, net kar olarak da 6 milyon dolara imza atmayı başardı.
 
Elde edilen bu gelire yakından bakacak olursak yüzde 46'lık dilimin donanım bölümüne ait olduğunu görüyoruz. Hizmet bölümü yüzde 46'lık paya sahip olurken geriye kalan yüzde 8'lık pay ise yazılım bölümüne ait. Şirketin nakit birikiminin ise 3,1 milyar dolara yükseldiği belirtiliyor.
 
CEO Chen doğal olarak durumdan oldukça memnun ve önümüzdeki 8 çeyrek boyunca kâr elde etmeyi hedefliyor. Bu alanda ilk adımı attıklarını belirten Chen, kurumlara yönelik yazılım ve servislerini genişletmeye devam edeceklerini ekliyor. 
shiftdelete
113197
Bu haberler ilginizi çekebilir