BBM'e Gelen Yeni Güncelleme Çok Konuşulacak!

Kendi zamanının efsane anlık mesajlaşma programı BBM, kısa süre önce iOS ve Android’e de geldikten sonra yeniden gündeme gelmişti. Popülaritesi kısa süren BBM'e gelecek olan yeni güncelleme ise çok konuşulacağa benziyor. Detaylar haberimizde...
27 Haziran 2015 19:05
BBMe Gelen Yeni Güncelleme Çok Konuşulacak!
Bir zamanlar tıpkı iOS için özelleştirilmiş iMessage gibi anlık mesajlaşma yazılımı olan BBM’de sadece BlackBerry ekosistemine hizmet vermekteydi. Özellikle BlackBerry’nin piyasada yer ettiği dönemlerde güvenlik konusunda da iddialı bir yapıya sahipti. Ancak kendine özgü tasarımı ne yazık ki kullanıcıların ilgisini görmeye devam etmedi ve Blackberry 10 işletim sistemiyle de BB artık piyasa elde edemedi.
 
 
 
Bunun üzerine bir süre sonra BlackBerry, BBM servisini diğer platformlara da açarak, en azından yazılım noktasında büyük kitlelere ulaşmayı amaçladı. İlk etapta medyada uyandırdığı ilgile BB’nin planladığı şekilde gitmişti. Ancak rakiplerinin, özelliklede WhatsApp gibi uygulamaların hali hazırda yaygın olarak kullanılması, deyim yerindeyse bir saman alevi misali BBM'in sönüp gitmesine neden oldu.
 
BlackBerry, BBM'i geliştiriyor!
 
Ancak BB, BBM’i geliştirmeye devam ediyor. Elinde tuttuğu kullanıcı kitlesine gerek iOS gerekse de Android tarafından daha iyi deneyim yaşatmak ve yeni kullanıcılar çekmek için gelişim göstermeyi sürdürüyor. Bu gelişimin en dikkat çekici olanı ise son BBM güncellemesi ile geldi.
 
Söz konusu güncelleme ile ilk olarak BBM, Android tarafında Materyal Dizayn anlayışını benimsemiş oldu. Yani Google’ın Andorid 5.0 Lollipop ile ortaya çıkardığı Materyal Dizayn yansımalarını, BBM’de artık bulunduruyor.
 
BBM artık daha güvenli ve Snapchat'e rakip!
 
Diğer bir öne çıkan güncellemenin getirdiği yenilik ise güvenlik konusunu hedef almış. BB firması zaten güvenlik konusunda her daim önemli firmalardan olduğu bilinen yazılımlar yapmasıyla ün kazanmıştı. Bu güvenliğini şimdide tüm platformlarda BBM güvenli mesajlaşma sistemi ile yeniden hissettirmiş oldu.
 
 
Söz konusu güvenli mesajlaşma sisteminin detaylarına değinmek gerekirse, artık kullanıcılar zamanlı mesaj veya medya paylaşımı yapabilecekler. Öte yandan gönderilen bir medyayı da geri çekmek artık mümkün hale gelmiş.
 
BBM Ekran görüntüsüne karşı!
 
Bunlara ek olarak, konuşma gizliliğinin üçüncü taraflara geçmesini önlemek için, eğer karşınızdaki herhangi bir ekran görüntüsü alır ise BBM bunu size bildirecek ve çeşitli davranışlar sergileyecek.
 
Ayrıca şifreli yazışmanın BBM için geliştirildiği düşünüyor. Bilindiği gibi iki taraf arasında yapılan yazışmalar eğer şifreli olmaz ise araya girecek bir hacker tarafından yazışmalar veya paylaşımlar açık hale gelebilir. Bu noktada BBM, mevcut sistemini bu güncelleme ile de arttırmış olabilir.
 
Söz konusu bu yeniliklere Snapchat kullanıcıları alışkın. Öyle görünüyor ki BlackBerry, Snapchat’in bu sevilen özelliklerini kendi isminin verdiği güvenli BBM ile buluşturmayı seçmiş.
 
Son olarak ise bu güvenlik servisinin ek olarak BBM’e 0,99$ karşılığı aktif edilebileceğini belirtelim. Yani BBM ücretsiz sunulurken, bu ekstra güvenlik paketi ayrıca sunuluyor. Ancak bu noktada ileride bir güncelleme ile farklı fiyat veya tümden ücretsiz kullanımı meydana çıkabilir.
shiftdelete
265955
Bu haberler ilginizi çekebilir