Avrupa Birliği Bitcoin'e Nasıl Bakıyor?

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Bitcoin hakkında açıklamalarda bulundu.
21 Aralık 2017 12:19
Avrupa Birliği Bitcoine Nasıl Bakıyor?
Dombrovskis, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında, Bitcoin ve  sanal paralara ilişkin son hafta yaşanan gelişmelerin dikkatini çektiğini  belirterek, "AB Komisyonu, Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle ilgili  gelişmeleri yakından takip ediyor." diye konuştu.
 
 
Bitcoin ve diğer çeşitli sanal paraların yatırımcı ve tüketiciler  açısından ciddi riskleri bulunduğuna dikkati çeken Dombrovskis, "Bunların, ciddi  fiyat dalgalanmaları, yatırımların tamamen kaybolması, çeşitli operasyonel ve  güvenlik zafiyetleri ile piyasa manipülasyonuna açıklıkları gibi riskleri ve  eksiklikleri mevcut." ifadelerini kullandı.
 
 
Bitcoin'in değerinin herhangi bir ülke veya kuruluş tarafından  belirlenmediğine işaret eden Dombrovskis, "Yatırımcılar, bunların değerinin her  an düşebileceğini fark etmeli. Bitcoin, gerçek bir para birimi değil."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Dombrovskis, piyasalarda yaşanan mevcut  gelişmeler karşısında AB'nin  mali denetim kurum ve mekanizmalarına olası riskler karşısında uyarılarını  güncellemeleri çağrısında bulunduğunu söyledi.
 
Yatırım şirketleri
 
AB sermaye piyasalarının daha etkin denetlenmesine yönelik "yatırım  şirketleri" hakkında düzenleme teklifini de açıklayan Dombrovskis, "Kurallarımız  orantılı  ve riske duyarlı olmalıdır. Küçük yatırım firmaları, risk profillerine  daha fazla uyan daha basit şartlardan yararlanacak." diye konuştu.
 
 
Dombrovskis, yeni düzenlemelerinin, Avro Bölgesinde faaliyet gösteren  30 milyar avrodan daha büyük yatırım şirketlerinin Avrupa Merkez Bankası (ECB)  denetimine alınmasına, daha küçüklerinin ise ülkelerin kendi yetkili makamlarınca  denetlenmesine yönelik olduğunu anlattı. Dombrovskis, yeni düzenlemenin, iyi  işleyen sermaye piyasalarını destekleyeceğini ve finansal istikrarı sağlayacağını  sözlerine ekledi.
 
 
AB'de 6 bin civarı yatırım firması faaliyet gösteriyor. Bu yatırım  firmaları mevcut durumda, AB'nin bankalara yönelik kurallarının bir kısmı ve  menkul kıymetler piyasalarına yönelik yasalarla ulusal düzeyde denetleniyor.
 
Teklifin yasalaşması için AB Konseyi, AB Komisyonu ve Avrupa  Parlamentosu (AP) arasında üçlü görüşme yapılacak. Taraflar bir metin üzerinde  uzlaşınca tüm kurumların onayının ardından teklif yürürlüğe girecek. Ardından AB  üyesi bütün ülkelerin gerekli düzenlemeleri gerçekleştirmesi gerekecek.
 
 
milliyet
351113
Bu haberler ilginizi çekebilir