Artık Ekrandan Parmak İzi Okuyan Telefonlar Geliyor!

Akıllı telefonların çerçevesiz tasarıma geçiş yapması ile parmak izi okuyucular cihazların arka tarafına taşındı.
12 Aralık 2017 18:26
Artık Ekrandan Parmak İzi Okuyan Telefonlar Geliyor!
Cihazların kilidini açmak ve bankacılık gibi hassas içeriklere sahip uygulamalara erişim sağlamak için yoğun bir şekilde kullanılan parmak izi okuyucunun yerinin değiştirilmesi büyük rahatsızlıklara neden oldu.
 
 
iPhone X‘te Face ID teknolojisine geçiş yapılması, parmak izi teknolojisine veda mı ediyoruz? sorusunu akıllara getirse de, ekrana gömülü parmak izi okuyucular konusunda oldukça heyecan verici bir gelişme yaşandı.
 
Ekrana gömülü parmak izi okuyucu: Synaptics Clear ID
 
Yıllardır parmak izi okuyucu üretimi gerçekleştiren Synaptics, ekranın altına yerleştirilen ve şu anda kullanıma hazır olan yeni nesil parmak izi sensörü Synaptics Clear ID‘nin tanıtımını gerçekleştirdi.
 
 
Synaptics Clear ID FS9500 isimli sensör, parmak izi okuma işlemini ekranın altından gerçekleştirebiliyor. Islak ve soğuk gibi durumları algılayan sensörün en büyük avantajı, istenildiği zaman açılıp kapatılabilmesi.
 
Böylece geleneksel parmak izi okuyucuların aksine, ihtiyaç olmadığında kaybolan okuyucu, çok daha fazla alanın ekrana ayrılmasına imkan tanıyor.
 
Daha önce benzer sensörlerin tanıtıldığını gördük. Ancak, Synaptics’in öne çıktığı nokta kullanıma hazır olan sensörün seri üretim sürecinin başlaması.
 
OLED ekranlar ile sorunsuzca çalıştığı dile getirilen sensör için en büyük beş akıllı telefon üreticisi ile görüşüldüğü dile getiriliyor. Synaptics’in bu tarz bir açıklama yapması, gelecek yıl tanıtılacak, Galaxy S9 modelinde parmak izi okuyucu ekranın altında mı yer alacak? sorusunu akıllara getirdi.
 
 
shiftdelete
414257
Bu haberler ilginizi çekebilir