Apple'ın İşlemcilerini Samsung Üretecek

Mevcut durumda da Apple'ın en büyük üreticilerinden olan Samsung, firma ile anlaşmasını yeniledi. 2016'da Apple'ın işlemcilerini Samsung üretecek...
18 Kasım 2014 22:25
Appleın İşlemcilerini Samsung Üretecek
Her ne kadar Samsung ile Apple birbirleriyle davalık olsalar da, ikisi bir taraftan çok da sıkı fıkı iki partner. Samsung Electronics, Mobile kısmını bir kenara koyduğumuzda dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinin başında yer alıyor.
 
 
RAM ve NAND flash bellek yongaları olsun, işlemci olsun, bir elektronik cihazın içerisinde yer alacak pek çok çip bileşeni, Samsung tarafından üretiliyor. Bu noktada da dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olan Samsung, yine dünyanın en önemli üreticilerinden biri olan Apple, ortak çıkarlar konusunda iyi anlaşmak zorundalar. 
 
iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'taki A8'i TSMC üretmişti
 
İki firma arasında yaşanan gerginliklerden sonra Samsung yerine başka üreticiler arayan Apple, en son işlemcilerini TSMC'ye ürettirmişti. Tabi bu karardan 2016 yılında vazgeçecek gibi gözüküyor. Çünkü Samsung'un yaptığı yatırımlarla 14nm üretim süreci epey hızlandı.
 
İşlemci üretiminde ibre Samsung'a kaydı
 
Uzun zamandır Samsung'un ürettiği Apple'ın A serisi mobil işlemcileri, son yıllardaki dava süreçlerinden sonra Apple, başka üreticilere ürettirmek istedi. Bu noktada da en önemli üretici TSMC olmuştu. Fakat Apple ile TSMC'nin teni tam uyuşmadı. 
 
Apple, yaşanan sorunlardan sonra Samsung'a güveniyor ve yeni bir anlaşmaya yeşil ışık yakıyor. Tabi son çeyrekte gelirleri azalan Samsung için de Apple çok büyük bir müşteri. Kısaca iki firma birbirini kaybetmek istemedi.
 
Yapılan anlaşmaya göre Samsung, 2016 yılında Apple'ın A serisi işlemcilerinin yüzde 80'ini tedarik edecek. Bu da milyonlarca dolarlık Samsung için bir gelir olacak. Tabi uzun süredir A serisi işlemcilerini üreten Samsung ile devam etmek, Apple için de avantaj.
shiftdelete
16719
Bu haberler ilginizi çekebilir