Apple T2 Çipi Ne İşe Yarar?

iMac Pro'da yer alan gizemli Apple T2 çipinin ne işe yaradığı bugün açıklandı.
16 Aralık 2017 19:17
Apple T2 Çipi Ne İşe Yarar?
Apple, bugün Türkiye'de 26.999 TL'den başlayan fiyatlar ile satılan iMac Pro'yu satışa sundu. En üst yapılandırma seçeneği ile 67.999 TL'yi bulan iMac Pro'nun satışa sunulmasının ardından bu modelde Apple T2 çipinin yer aldığı ortaya çıktı. Peki, Apple T2 çipi ne işe yarıyor?
 
 
Apple T2 çipi, Mac silikon çiplerimizin ikinci nesli olarak geçiyor. Diğer Mac sistemlerinde bulunan; sistem yönetim denetleyicisi, görüntü sinyali işlemcisi, ses denetleyicisi ve SSD denetleyicisi gibi denetleyicileri Apple T2 ile yeniden tasarlanıyor.
 
Apple T2 görüntü sinyali işlemcisi FaceTime HD kamerayla birlikte çalışarak iyileştirilmiş ton eşleme, gelişmiş pozlama denetimi, yüz algılama tabanlı otomatik pozlama ve otomatik beyaz dengesi gibi özelliklere olanak veriyor.
 
 
Apple T2 aynı zamanda, yeni şifreli depolama ve güvenli başlatma özelliklerinin temelini oluşturan Secure Enclave yardımcı işlemcisi sayesinde iMac Pro’nun daha da güvenli olmasını sağlıyor.
 
SSD’nizdeki veriler, SSD performansını etkilemeyen özel bir AES donanımıyla şifreleniyor. Bu esnada Intel Xeon işlemci de bilgisayar işlemleriniz için serbest tutuluyor.
 
Güvenli başlatma özelliği ise, bilgisayarınız başlatılırken yalnızca Apple tarafından güvenli bulunan işletim sistemi yazılımlarının yüklenmesine izin vererek en düşük yazılım seviyelerine gizlice müdahale edilmesini engelliyor.
 
Apple T2 çipi şimdilik sadece iMac Pro modelinde yer alıyor.
 
teknolojioku
98103
Bu haberler ilginizi çekebilir