Apple Kendi Mobil Operatörünü Kurabilir

Apple’ın elektronik cihazlarda ki başarılı grafiğini şimdi de kendi mobil operatörünü kurarken yakalamaya çalışacağı iddia ediliyor. Detaylar bu haberde!
05 Ağustos 2015 20:24
Apple Kendi Mobil Operatörünü Kurabilir
Apple zaten iPhone cihazlarıyla mobil piyasada etkin bir konumdayken şimdi bir de kendi mobil operatör servisi ile işleri daha da büyütmek istiyor olabilir. Business Insider’ın haberine göre şirket Mobil Sanal Şebeke Operatörlüğü için testlere başlamış durumda.
 
 
Mobil Sanal Şebeke Operatörü ne anlama geliyor?
 
Adı geçen operatörlük modelinde sanal operatör olmak isteyen şirket, frekans hakkına sahip anlaştığı bir şirketin frekans hakkını kullanmanın yanı sıra ihtiyaç duyduğu telekomünikasyon alt yapısını da kurarak işletmecinin sunabileceği tüm hizmetleri sunabiliyor. Yani Apple da bir sanal operatör olarak anlaştığı GSM operatörleri üzerinden kendi hizmetini vermek üzere planlar içerisinde. Örnek vermek gerekirse Apple, ABD’deki AT&T veya Sprint gibi bir GSM operatörü ile anlaşıp bu şirketler üzerinden sanal şebekesini sunabilir. Cupertinolu devin şimdiden ABD’de testlere başladığı hatta Avrupa için de anlaşma süreçlerinin sürdüğü verilen bilgiler arasında. Tabii ki Apple’ın böyle bir hizmeti yakın zamanda sunması pek de mümkün gözükmüyor. Habere göre bunun için en az 5-6 yıl daha var.
 
Peki, Apple neden mobil sanal şebeke operatörü olmak istiyor?
 
Aslında bunun sebebi oldukça açık. Şirketin bu operatörlük modeli ile büyük bir kazanç sağlaması hiç de mümkün değil. Çünkü bu iş modelinde esas payı alan anlaşılarak üzerinden hizmet verilecek olan GSM operatörü oluyor. Şirketin esas amacının ise iPhone cihazlarında daha iyi bir deneyim sunma çabası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Böyle bir servis üzerinden cihazlara sunulacak yeni deneyimler ve avantajlar ile iPhone satışlarının daha çok artması ise zaten Apple için gayet yeterli olacaktır.
technolabs
792455
Bu haberler ilginizi çekebilir