Android M'in Getirdiği Tüm Yenilikler

Bildiğiniz gibi Android’in en güncel sürümü Android M hakkındaki tüm detaylar Google I/O 2015 etkinliğinde duyuruldu. Bizde bu bilgileri sizler için bir araya getirdik. İşte Android M'in getirdiği yenilikler.
29 Mayıs 2015 19:59
Android Min Getirdiği Tüm Yenilikler
Android 5.0 Lollipop işletim sistemi, geçtiğimiz yılki Google IO organizasyonunda gün yüzüne çıkmıştı. Lollipop’un ortaya çıkmasının ardından bir sene geçmesine rağmen, Android ekosistemine mensup birçok akıllı cihaz, daha 4.4 KitKat güncellemesine bile kavuşamadı. Fakat Google Android 6.0’ı geliştirmekten yine de geri kalmadı.
 
 
Android M’in açılımı hala gizliliğini koruyor
 
 
Android M, dünkü tanıtım etkinliğinin ardından resmiyet kazandı. Fakat, “M” harfinin hangi şekerlemeyi ifade ettiğini hala bilemiyoruz. İşletim sisteminin uzun ismi, çıkış tarihine doğru açıklanacaktır.
 
Bazı şanslı kişiler, Android M’i şimdiden denemeye başladılar bile
 
 

 
İşletim sisteminin geliştirici sürümü, Nexus 5, Nexus 6 ve Nexus 9 cihazlar için şimdiden yayına girdi. Android platformunun son kullanıcı ucunda yer alan bizler, bu güncelleme için 2015 yılının üçüncü çeyreğine (muhtemelen Eylül ayına) dek beklemek zorundayız.
 
Android Pay mobil ödeme sistemi, kredi kartlarımızı tarihe karıştırmaya hazırlanıyor
 
 
Android Pay, yalnızca “M” sürümü için gelmiyor. NFC çipi taşıyan ve en azından Android KitKat işletim sistemine sahip her türlü cihaz, bu sistemi kullanabilecek. Uygulama içi ödemelerde de kullanılabileceği belirtilen hizmet, ek bir yazılıma ihtiyaç duymadan çalışacak. Android Pay ile alışveriş yapmak için, telefonumuzu ödeme terminaline yaklaştırmamız yetecek.
 
Android M, parmak izi sensörlerine uyumlu
 
 
Samsung, Huawei ve HTC gibi bazı üreticilerin parmak izi okuyucusu içeren akıllı telefonları, bu sensörlere özel uygulamalar içeriyorlardı. Parmak izi algılama fonksiyonları Android M ile birlikte, Android’in temel bir fonksiyonu haline geliyor. Google, geliştiriciler için de, son kullanıcı için de rahat bir tecrübe vaat ediyor.
 
Yeni Android, güç yönetiminde daha başarılı
 
 
Android 5.0 Lollipop’un güç yönetimi alanında harikalar yaratmadığı ortada. İşletim sisteminin on üçüncü büyük yaması, akıllı telefonların hareketsiz kaldıkları süreye göre, sistem özelliklerini kapatacak ve bu sayede enerji tasarrufu sağlayacak. Bu fonksiyona, Android Doze ismi veriliyor.
 
Android M, USB-C desteğiyle daha hızlı şarj tecrübesi yaşatacak
 
 
Bu işletim sistemi sürümünü içeren Android akıllı telefonlar, USB-C yuvaları sayesinde aynı pil kapasitesindeki microUSB portlu modellerden üç ile beş kat daha kısa sürede şarj olacaklar.
 
Now on Tap, Google Now sesli asistanı istenen her uygulamaya taşıyor
 
 
Android’in akıllı asistanı, Now on Tap özelliği sayesinde her türlü oyun ve uygulamada bizleri hazır olarak bekleyecek. Ana ekran düğmesine dokunup basılı tuttuğumuzda, uğraştığımız uygulama penceresini terk etmeden Google arama motorunu kullanabileceğiz.
 
Android M, uygulama yetkilerinin yönetimini de kolaylaştırıyor.
 
 
İşletim sisteminin bu özelliği dün sızdırılmıştı aslına bakarsanız. Android uygulamalarını yükleyebilmemiz için, yetki isteklerini peşinen kabul etmemiz gerekiyor ya, işte Android M bu zorunluluğu ortadan kaldırıyor.
 
Android M ile birlikte, yüklemelerden önce uygulama yetkilerini toptan kabul etmek zorunda kalmayacağız. Cihazımızdaki yazılımlar, ek özelliklere ihtiyaç duydukça bizden kullanım izni isteyecekler. Yazılımlara atadığımız yetkileri, istediğimiz anda kolaylıkla kaldırabileceğiz.
technolabs
932287
Bu haberler ilginizi çekebilir