7 Adımda iPhone ve iPad Hafızası Temizleme Rehberi

Tek hatanız 16 GB 'lık bir iPhone yada iPad almak olabilir, fakat artık bunu düşünmeyi bırakıp ve depolama alanınızı en verimli şekilde kullanmaya başlayın. İşte 7 adımda iPhone ve iPad hafızası temizleme rehberi ...
24 Şubat 2015 16:40
7 Adımda iPhone ve iPad Hafızası Temizleme Rehberi
Geçenlerde bir vatandaş, reklam ve tanıtımlarında depolama alanları ile ilgili yalan beyanda bulunuyorlar diye Apple dava açmış. Sonuç ne oldu bilmiyoruz, büyük ihtimalle arkadaşımızı Apple hediye çekleriyle dolu bir havuza falan atmış olabilirler...
 
Her neyse konumuz bu değil, konumuz; 16 GB diye aldığımız cihazın hafızasının neredeyse yarısının sistem dosyaları tarafından istila edildiğini ve bu konuda nasıl depolama alanı ustası haline geleceğiniz...
 
Buyurun sizleri pol pozisyonda başlatmak için hazırladığımız yazımız; 7 Adımda iPhone ve iPad Hafızası Temizleme Rehberi ...
 
1. Depolama Alanınızı Kontrol Edin
 
Ustalığa giden bu zorlu yolda atacağınız ilk adım şu; Ne, ne kadar yer kaplıyor öğrenmek. Böylelikle ikinci adımımızın ne olacağına karar verebiliriz. 
 
Bu bölümde, Ayarlar > Genel > Kullanım > Saklama Alanı > Alanı Yönet sekmelerinde ilerleyerek, cihazımızın hafızasının derinliklerine olan bu heyecanlı yolculuğa başlamış olacağız. 
 
2. Oynamadığınız Oyunları ve Kullanmadığınız Uygulamaları Silin
 
Arkadaşlar, akıllı telefonunuzu uygulama ve oyun çöplüğü haline getirmek için satın almadınız. Tam da bu yüzden, gördünüz her yeni şeyi indirmekten vazgeçin ve kullanacağınız uygulamaları indirin. 
 
Tamam haklısınız, oyunlar vakit geçirmek için iyi seçenekler olabilirler fakat sen de biliyorsun ki , o altı aydır hiç oynamadığın oyunu hala silmediğin için madalya alamayacaksın, dolayısıyla sil gitsin!
 
3. Eski Podcast'lerinizden Kurtulun
 
Normal şartlarda podcast dediğimiz çokta yer kaplayan bir şey değil. Yani 30 dakikalık bir podcast aşağı yukarı 25 MB'lık bir alan kaplıyor ama sen bu podcastleri dinledikten sonra silmezsen, o 25 MB olur sana 2.5 GB. 
Yapacağın şey çok basit, podcastini dinle sonra da podcastin üstüne gelip sola doğru kaydır ve sil. 
 
4. Fotoğraflarınızı Bulut Uygulamarında Saklayın
 
Yakın zamanda patlak veren iCloud skandalından sonra tabi ki siz değerli okuyucularımıza, Google+ ya da Dropbox gibi başka alternatifler kullanmanızı önereceğiz, Apple hiç kusurumuza bakmasın! 
 
Alternatif uygulamalarda öncelikli tercihimiz, ücretsiz ve limitsiz depolama alanı sunduğu için Google+ olacaktır. Fotoğraflarınızı Google+ uygulamasında saklamak için yapmanız gerekenler ise;  Google+ uygulamasını indirin > Kayıt olun yada giriş yapın > Otomatik yedekleme seçeneğini aktifleştirin.
 
5. Fotoğraf Yayını Özelliğini Kapatın
 
Apple fotoğraf yayını servisi, kütüphanenize eklenen son 1000 adet fotoğrafı otomatik olarak iCloud ve varsa diğer Apple cihazlarınıza senkronize etmemize olanak sağlıyor. 
Başka bir deyişle aynı veriyi iki yada üç farklı yerde saklıyorsunuz ve bu da zaten bize yetmeyen depolama alanımızı bilinçsizce kullanmaktan başka bir şey değil. Eğer gerçekten bu özelliğe ihtiyaç duymuyorsanız, Ayarlar >  Fotoğraf & Kamera >  Fotoğraf Yayını butonunu kapatma, adımlarını izleyerek depolama alanınızın bir kısmını daha kurtabilirsiniz.
 
6. Sadace HDR Fotoğrafları Kaydedin
 
iPhone ya da iPad HDR fotoğraflar çekebiliyor bunu zaten biliyoruz ve diğer bir seçenek olarak da hem normal fotoğrafı hem de HDR fotoğrafı saklayabiliyoruz. Peki ama "buna ne gerek var?" diye düşünüyorsanız hemen  Ayarlar >  Fotoğraf & Kamera >  Normal Fotoğrafı Tut 'a gidiyorsunuz ve botonu kapatıyorsunuz, böylelikle de aynı fotoğraftan iki tane kaydetmemiş oluyorsunuz.
 
7. İnternet Geçmişinizi Düzenli Olarak Temizleyin
 
Tıpkı bilgisayarımızda olduğu gibi, iPhone ve iPad'imizden de çerezleri ve internet geçmişini düzenli olarak silmemiz gerekiyor. Bu şekilde hem tarayıcımızın hızını hemde depolama alanımızı artırabiliriz. 
 
Bu işlemi, Ayarlar > Safari > Tarihçeyi Web Sitesini Verilerini Sil sekmelerini takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.
 
385225
Bu haberler ilginizi çekebilir