12 inç Macbook Air Nasıl Olacak ?

Apple'ın 12 inç'lik MacBook Air modelinin tasarımı detaylanıyor. Peki ama 12 inç Macbook Air nasıl olacak ? Bazı kaynaklardan gelen bilgilere göre 12 inç Powerbook modelini anımsatacak.
09 Ocak 2015 14:15
12 inç Macbook Air Nasıl Olacak ?
Apple'ın merakla beklenen 12 inç ekranlı Macbook Air modelinin tasarımına dair detaylar ortaya çıkmaya başladı.
 
 
9to5mac sitesinin paylaştığı görseller, cihazı kullanan kaynakların verdiği bilgiler çerçevesinde oluşturulmuş konsept bir modellemeyi gösteriyor. Görsellerde en dikkat çekici nokta ise, cihazın hem incelmesi hem de ölçülerinin küçülmesi.
 
 
Köşeden köşeye klavye
 
Apple'ın dizüstü bilgisayar konsunda eleştirildiği noktalardan birisi, ince yapılı cihazlara rağmen cihazın kapladığı alanın oldukça büyük olmasıydı. Bu duruma neden olan ise klavye ve ekran çevresindeki alanların fazla geniş tutulmasıydı. 12 inç Macbook Air modellemesine bakılacak olursa, Apple bu tasarım çizgisini terk ederek köşeden köşeye klavye anlayışını benimsemiş görünüyor. Konsepte göre, hem tuşların yanındaki boşluklar olabildiğince azaltılmış hem de trackpad için ayrılan alan daraltılmış.
 
 
İncelik farklı hissediliyor
 
Görsellerde yer almasa da, böyle bir tasarımda ekran çerçevesinin de olabildiğince azalacağını söyleyebiliriz. Zira, daralan klavye kısmına eşit büyüklükte bir üst kapak tasarımı için bu zorunlu hale geliyor. Görsellerde dikkat çeken bir diğer nokta ise, inceliği hali hazırda satışta olan Macbook Air'a göre oldukça artacak yeni cihazda, bağlantı kapılarının giderek azalması. Gereken inceliğin sağlanabilmesi için USB yerine USB-C portunun cihaz üzerinde kullanıldığı görülüyor.
 
 
12 inç Powerbook (2003 - 2006)
 
Powerbook esintisi
 
Tabii ki Apple'ın çıkaracağı ürün, bu görsellerdeki ile bire bir aynı olmayacak. Ancak, görsellerin gelecek cihazı kullanan kişilerin bilgilerine dayanarak oluşturulmuş olması önemli görülebilir. Yeni Macbook Air, küçülen ebatları ve köşeden köşeye klavyesi ile klasik 12 inç PowerBook modelini anımsatacak gibi duruyor. Bakalım Apple'ın yeni gözdesi ne zaman ortaya çıkacak?
shiftdelete
300403
Bu haberler ilginizi çekebilir